Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mezinárodní festival studentů teorie audiovize Zlatý voči

Mezinárodní festival studentů teorie audiovize Zlatý voči

Kdy 16. květen 2018 17:00 - 17. květen 2018 22:00 Festivaly
O tom, že i teoretici natáčejí filmy, přesvědčí 23. ročník mezinárodního filmového festivalu studentů teorie audiovize Zlatý voči.
23. ročník mezinárodního filmového festivalu studentů teorie audiovize Zlatý voči se uskuteční 16.-17. května v kavárně Zázemí v historickém centru Prahy, kde bude představena nejnovější sklizeň filmovědeckého režisérského umu. Bez obalu, bez zábran, bez ostychu. Na plátno i mimo něj se v letošním roce navrátí FETIŠ.
 
Filmový program je sestaven z audiovizuálních jednohubek (do maximální stopáže příjemných 20 minut) z univerzit z celého světa. Snímky jsou obskurní, zábavné, divné, šokující, neuchopitelné, mnohdy nepochopitelné, zneklidňující, fascinující. V odborné porotě, která vybere ty nejvýraznější počiny, zasedne filmový historik David Čeněk, režisér Olmo Omerzu, filmová teoretička a kurátorka Andrea Slováková, filmová kritička a studentka filmové vědy Anna Krejčířová.

Odborná část (ne)filmového programu přinese dvě odborné debaty, v nichž se propojí teoretický pohled s pohledem praktickým.
 
  • První diskuze pod vedením Petra Fischera, novinář a šéfredaktor stanice Českého rozhlasu – Vltava, se zaměří na pozici filmových ocenění. V současné době, kdy soutěžní filmové festivaly probíhají ve známých cinefilních destinacích, tak v odlehlých městech s jediným kinem, je reflexe mapy festivalového okruhu a jeho propletení s průmyslem aktuální výzvou pro teoretiky.  
  • Druhá debata se pokusí o reflexi počítačových her v českém prostředí. Herní studia pronikají z periferie akademického diskurzu do centra pozornosti. Pozvání do debaty přijali teoretička a autorka knihy Umění počítačových her Mgr. Helena Bendová, Mgr. Silvestr Buček, zakladatel spolku MU Game Studies, cinematic director Martin Klekner, který spolupracoval na české hře Kingdom Come: Deliverance.
Součástí letošního ročníku Zlatých vočí, příhodně věnovaného tématu FETIŠ, bude slavnostní uvedení knihy Jiřího Angera – Afekt, výraz, performance: Proměny melodramatického excesu v kinematografii těla. Kniha usiluje o dialog mezi afektivním obratem v humanitních vědách a filmovou teorií, jakož i mezi melodramatickým (nad)žánrem a experimentálním filmem. A jestliže je melodramatický exces pověstný fetišizací utrpení a ohromující vášně, tato kniha ukazuje, jak se z fetiše může stát osvobozující performance. Publikaci uvede autor, filmový teoretik a publicista Jiří Anger, spolu se speciálním hostem prof. Josefem Vojvodíkem, pro nějž jsou tělesnost a patos v umění hlavní výzkumnou náplní.
Ve večeních hodinách dostane prostor kapela Cold Cold Nights a Šašeman kvintet. Nebude chybět ani milovaný DJ Deleuze.

Veškerý program je otevřen široké veřejnosti a je zcela zdarma.

 
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 5. 2018
24.3.
21.10.
Konzervovaná minulost

Konzervovaná minulost

Praha 1, Praha
18.5.
16.9.
Znovuotevření muzea Grévin

Znovuotevření muzea Grévin

Praha 1, Praha
1.1.
31.12.
Modrý pokoj

Modrý pokoj

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí