!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Bardzo fajný festival – výběrová ochutnávka polských filmů
Ikarus.Legenda o Mietku Koszovi
"> Ikarus.Legenda o Mietku Koszovi
25.11.
28.11.
+ Přidat foto
Festivaly

Bardzo fajný festival – výběrová ochutnávka polských filmů

  • 25. listopad 2021 18:0028. listopad 2021 23:00
Bardzo fajný festival zve k ochutnání nových polských filmů – od čtvrtka 25. do neděle 28. listopadu promítne v Biu Oko čtyři pečlivé vybrané celovečerní snímky, které během uplynulé sezóny rozvířily festivalové vody v Polsku i ve světě.
Festival zahájil ve čtvrtek 25. listopadu film Nikdy nepláču, road movie o ztrátě rodiče a zrychleném dospívání, v němž nechybí drama, citlivost, ani humor. Režisér Piotr Domalewski se po filmu Tichá noc, který festival uvedl v roce 2018, vrátil k tématu polské pracovní migrace. Filmu dominuje skvělá hudba polské klavíristky a skladatelky Hani Rani. Snímek bude možné sledovat od pátku 26. listopadu po 14 dní online na platformě Aerovod. . „Chceme dát možnost sledovat alespoň část programu všem divákům –  v karanténě, bez očkování, nemocným nebo pečujícím,“ komentuje nejnovější pandemické opatření dramaturgyně a PR festivalu Tereza Plavecká.“

V pátek 26. listopadu na diváky čeká nekompromisní justiční drama 25 let neviny natočené podle skutečné události. Tomasz Komenda byl za znásilnění a brutální vraždu odsouzen k 25 letům vězení a jeho nevina byla prokázána až po dlouhých 18 letech žaláře. Snímek byl vedle prvotřídních hereckých výkonů oceněn rovněž za režii debutujícího Jana Holoubka. Film uvede polonista a filmový dramaturg Petr Vlček.
 
Sobota 27. listopadu se ponese v rodinném a hudebním duchu. Děti i rodiče všech věkových kategorií se budou moci ponořit do světa velikánů vážné hudby skrze animované videoklipy. Diváci uslyší skladby polských skladatelů Chopina, Moniuszka, ale také Mozarta či Bizeta ve vizuálně působivých animovaných videoklipech, které vytvořili animátoři z poznaňského Televizního studia animovaných filmů. Autorsky originální propojení hudby a animace si získalo diváky a desítky ocenění na polských i mezinárodních festivalech.
 
Po pásmu filmů bude následovat dětská animační dílna s polskou lektorkou Aleksandrou Griz, v níž si děti vytvoří a pomocí kamery rozpohybovat papírové loutky, které si samy vytvoří pomocí pohyblivých kloubů. Workshop navazuje na pásmo animovaných videoklipů a je vhodná pro děti od 5 let. Kapacita dílny je omezena, organizátorky doporučují rezervaci předem.
 
Příběh nevidomého klavírního génia inspirovaný skutečnými událostmi ve filmu Ikarus. Legenda o Mietku Kosovi scénáristy a režiséra Macieje Pieprzycy potěší nejen milovníky jazzu a vážné hudby. Film vypráví o zázračném talentu a nekontrolovatelné až sebezničující lásce a vášni a přinese delikatesní hudební zážitek plný emocí.
 
Doprovodnou součástí festivalu je také sobotní  workshop aromaterapie a mindfulness pro ženy, který připravuje skupina polských žen Praga jest kobietą, lektorky Asia Fendrychová a Stefania Martinez. Workshop bude probíhat v polštině v prostoru Pavilon Na Maninách.  
 
Festival zakončí v neděli 28. listopadu vizuálně působivý film Marjánky debutující režisérky Darii Woszek o ženském klimakteriu. Hlavní hrdinka žije v bytě obklopená soškami Panenky Marie a po svém se vyrovnává s menopauzou. Film potěší všechny, kteří hledají v kině něco neokoukaného.
 
Jako předfilm uvede festival oceňovaný animovaný snímek režisérky Julie Orlik Jsem tady.
o konci života a rozdílných pohledech na péči o umírajícího vybraný z letošního ročníku partnerského mezinárodního festivalu krátkých filmů v Bělostoku Žubroffka.
 
Vždy hodinu a půl před projekcemi budou pro diváky naservírované ke každému filmu tematicky laděné polské delikatesy od Agi a Tomasze na výběr v masových i veganských verzích. Na menu budou například klobásy v těstíčku, divákům Bardzo fajného festivalu už známé goląbki, tradiční pirohy, netradiční švestky se slaninou nebo švestkový koláč.
 
V předsálí kina bude k vidění komiksová výstava k 100. výročí narození světoznámého spisovatele sci-fi Stanisława Lema Budoucnost v bublinách, kterou připravil Polský institut v Praze.
 
Organizátorem festivalu je spolek Popular z. s., který od roku 2013 popularizuje polskou kulturu. Festival je v roce 2021 podpořen z prostředků Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí.
Zobrazit více

Provozovatel

Popular, z. s.

Celetná
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 777 105 961
Email:
tereza@bardzofajn...
WWW:
bardzofajny.cz
GPS:
50,087163 14,424732
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 1
 

Vstupné

Cena: 150 Kč

Snížená cena: 120 Kč

 

Časová náročnost

4,0 hodiny