Úvod > Kalendář akcí > Dva životy, dvě kultury, dvě země
Dva životy, dvě kultury, dvě země
"> Dva životy, dvě kultury, dvě země
7.7.
8.8.
+ Přidat foto
Výstavy

Dva životy, dvě kultury, dvě země

  • 7. červenec 2021 17:008. srpen 2021 17:00
Etnografický ústav Moravského zemského muzea realizuje dlouhodobý projekt brněnského nadačního fondu Hellenika "Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti". Hlavním cílem projektu je představit minulost a současnost řecké národnostní menšiny v České republice.
V roce 1948 našlo na území tehdejšího Československa útočiště před občanskou válkou okolo 13 000 uprchlíků z Řecka, dospělých i dětí. Původně dočasně plánovaný pobyt se jim vývojem politických událostí v Řecku prodloužil o několik desetiletí, některým dodnes. Stát poskytl exulantům vzdělání, práci či bydlení. Většina dětí prošla ústavní výchovou dětských domovů. Přesto, že Řekové nebyli chápáni jako národnostní menšina, dostali možnost udržovat a rozvíjet některé prvky vlastní kultury, především jazyk a hudební a taneční projevy. Na druhou stranu podléhala komunita českým vlivům.

Jakmile to dovolily podmínky v Řecku, většina uprchlíků a jejich potomků se vrátila do vlasti. Proč ale někteří z nich zůstali zde? Jak prožívali jako děti útěk z válečné vřavy? Jak se sžívali se zcela cizím prostředím? Udržují dnes Řekové prvky původní kultury nebo jsou zcela asimilováni do české společnosti? Která země pro ně představuje domov?

Na tyto a podobné otázky odpovídá výstava "Dva životy, dvě kultury, dvě země. Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti", kterou pořádá Muzejní spolek v Telči, Muzeum Vysočiny Telč a Univerzitní centrum v Telči.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 29. 6. 2021

Ubytování a restaurace v okolí