Úvod > Kalendář akcí > Jan Kotěra: výstava ke 150. výročí narození
Jan Kotěra: výstava ke 150. výročí narození
">
20.9.
10.10.
+ Přidat foto
Výstavy

Jan Kotěra: výstava ke 150. výročí narození

Kdy 20. září 2021 – 10. říjen 2021
V termínu od 20.9. do 10.10 2021 ve Výstavní síni Mánes vzpomeneme 150. výročí narození vůdčí osobnosti moderní české architektury Jana Kotěry, architekta mezinárodního významu, pedagoga, návrháře nábytku, podněcovatele a inspirátora nových tendencí v architektuře a urbanismu.

Ve svých veřejných i bytových stavbách spojoval výtvarná umění (malířství, sochařství, design) s architekturou v nedílný celek, v němž hrála architektura vždy stěžejní uměleckou roli.

Roku 1897 získal prestižní Římskou cenu spojenou se stipendijním pobytem v Pallazo Venezia v Římě, po jehož návratu z Itálie nastoupil jako profesor na pražskou Uměleckoprůmyslovou školu na místo Friedricha Ohmanna. Své názory na architektonickou tvorbu publikoval v časopise Volné směry. Na svou dobu to byly názory odvážné, Kotěra kupříkladu kladl hlavní význam na kompozici stavby vycházející z její funkčnosti a dekor odsouvá až na druhé místo.

Kotěrova raná tvorba byla ovlivněna secesí, navrhl první secesní budovu v Praze, a to Peterkův dům na Václavském náměstí. Dále například pavilon Mánesa v Kinského sadech, který hostil výstavu děl Augusta Rodina.

V průběhu doby se Kotěra mírně odklonil od ornamentálního secesního stylu a začal experimentovat s prostorem a různými kompozičními technikami, které se lišily od secesních přírodních motivů. Kotěra v té době v architektuře vyznával rovněž účelnost prostoru a čistou a přehlednou kompozici. Ve svých stavbách začal používat čisté, neomítnuté zdivo, které se pro něj později stalo jakýmsi poznávacím znamením. Příklady této Kotěrovy nové tendence představují například TrmalovaSuchardova vila v Praze, Máchova vila v Bechyni a vrcholné dílo tohoto období – Národní dům v Prostějově.

Záměrem naší výstavy je seznámit českou i zahraniční veřejnost s moderní českou architekturou od konce XIX. století po dnešek skrz prezentaci děl Jana Kotěry, jeho spolupracovníků, pokračovatelů a žáků, mezi nimiž byl mimo jiné i Josef Gočár, který stejně jako Otakar Novotný či Pavel Janák pracoval v jeho atelieru.

Celá výstava je součástí projektu Naše město 1991 – 2021, který náš festival ve spolupráci s Kotěrovým centrem architektury organizuje. 

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021