Úvod > Kalendář akcí > Císař Karel IV. 1316–2016
Císar Karel IV. ukládá relikvii dreva svatého Kríže do velkého ostatkového kríže (detail), kolem 1360, nástenná malba, hrad Karlštejn, kaple Panny Marie
"> Císar Karel IV. ukládá relikvii dreva svatého Kríže do velkého ostatkového kríže (detail), kolem 1360, nástenná malba, hrad Karlštejn, kaple Panny Marie "> Koruna rímského krále Karla IV., Praha, pred rokem 1349, zlacené stríbro, kameje, antické gemy a drahé kameny, Cáchy, Dómské muzeum Cáchy "> Sv. Katerina, Mistr Theodorik, Praha, 1360-1364, olejová tempera na bukové podložce potažené plátnem, fragmenty zlacení, Národní památkový ústav, zapujceno do NG "> Rukavice Karla IV., Praha, kolem poloviny 14. století, rukavice pro pravou ruku, rukavickárská usen – kozina a skopovice, lnené nite, Neustadt an der Waldnaab "> Zbraslavská madona, Praha, kolem roku 1345-1350, tempera a zlacení na bukové podložce, Praha, Rímskokatolická farnost sv. Jakuba Staršího, Praha-Zbraslav "> Modlitební kniha Bony Lucemburské, Jean Le Noir, pred rokem 1349, pergamen, tempera, inkoust, zlacení a stríbrení, New York, The Metropolitan Museum of Art "> Fragmenty náhrobku královny Markéty Brabantské, Giovanni Pisano, 1313–1314, Carrarský mramor, fragmenty polychromie, Janov, Galleria Nazionale di Palazzo Spinola ">
15.5.
25.9.
+ Přidat foto
Výstavy

Císař Karel IV. 1316–2016

Kdy 15. květen 2016 10:0025. září 2016 18:00
Česko-bavorská zemská výstava Císař Karel IV. 1316–2016 pořádaná při příležitosti 700. výročí narození tohoto výjimečného panovníka představí v Praze i v Norimberku mimořádný výběr památek kultury a umění jeho doby. Výstava se koná ve Valdštejnské jízdárně v Praze od 15. května do 25. září 2016.

Výstava ve Valdštejnské jízdárně v Praze představí Karla IV. jako mimořádnou osobnost evropských politických a kulturních dějin, jako zbožného, vzdělaného, cílevědomého a prozíravého panovníka, který k prosazení vlastních cílů neváhal použít širokou paletu diplomatických prostředků, lest a taktizování nevyjímaje. Jedním z nezaměnitelných rysů Karlovy vladařské koncepce bylo programatické využívání výtvarného umění a architektury k propagaci císařského majestátu. Karel IV. se zapsal do historie jako jeden z nejvelkorysejších uměleckých mecenášů a zakladatelů, současně také jako jeden z nejčastěji zobrazovaných panovníků v dějinách středověké Evropy.

Cílem výstavy je ukázat portrét Karla IV. oproštěný od zkreslujících nánosů ideologických předsudků a nabídnout veřejnosti plastickou podobiznu historické osobnosti s jejími pozitivními i stinnými stránkami. Osobnost Karla IV. bude promítnuta na kaleidoskopické pozadí širokých dobových kulturně-historických souvislostí, k nimž ve 14. století patřily např. klimatické změny, sucha i povodně, neúrody, hladomory, morové epidemie, židovské pogromy anebo finanční krize. A právě do tohoto historického kontextu s nápadnými aktuálními přesahy bude zasazen obdivuhodný rozkvět karlovského umění a architektury. Byl tedy život na císařském dvoře natolik odtržen od ne vždy uspokojivé reality všedního dne v podhradí? Jakým způsobem byl vlastně současníky vnímán Karel IV.? Odkud přicházely finanční prostředky na velkolepou a nákladnou císařskou reprezentaci? Jak si lze představit shromažďování svatých ostatků a jaká byla role umění ve službách Karlovy říšské politiky? Kdo byli ti, kteří jménem císaře konali a zajišťovali mu tolik potřebnou podporu?

Na takovéto a další otázky hledá výstava odpovědi prostřednictvím 170 exponátů všech uměleckých a uměleckořemeslných oborů, kulturně-historických a archivních dokumentů, vypůjčených z více jak stovky nejprestižnějších evropských a amerických muzeí, církevních i soukromých sbírek. Umělecké počiny Karla IV. a příslušníků jeho císařského dvora, ať již místem jejich vzniku byly Praha, Norimberk, Cáchy, Frankfurt nad Mohanem či jiná umělecká centra Svaté Říše římské, budou vystaveny společně s inspiračními předlohami byzantského, italského nebo francouzského původu.

K výstavě bude připraven pestrý a obsáhlý mezinárodní program doprovodných aktivit, které budou výstavní projekt provázet po dobu konání obou částí výstavy v Praze i Norimberku. Návštěvníci budou moci navštívit řadu výstavních projektů v partnerských muzejních institucích v Čechách i Bavorsku, vydat se po stopách Karla IV. lokalitami spojenými s jeho životem a obdivovat památky karlovské architektury a umění v původním prostředí. Součástí doprovodného programu budou vědecká sympozia, workshopy, divadelní a hudební představení na obou stranách zemské hranice.

Po uvedení v Praze bude mít výstava své pokračování v Norimberku:
20. 10. 2016 – 5. 3. 2017 Germanisches Nationalmuseum, Norimberk


Autoři výstavy:
Jiří Fajt (Národní galerie v Praze)
Susanne Jaeger, Markus Hörsch, Christian Forster (Vědecké centrum pro dějiny a kultury středovýchodní Evropy při univerzitě v Lipsku)
Michael Lindner, Olaf Rader (Berlín – Brandenburská akademie věd)
Martin Bauch (Německý historický institut (DHI) Řím)
Eva Schlotheuber (Univerzita Düsseldorf)
Wolfgang Jahn, René Küpper (Dům bavorských dějin Augsburg)

Kurátor výstavy: Jiří Fajt
Spolukurátorka výstavy: Helena Dáňová 

Záštitu nad výstavou převzali:
předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch,
předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček,
předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka,
ministerský předseda Svobodného státu Bavorsko Horst Seehofer,
arcibiskup pražský, metropolita a primas český kardinál Dominik Duka OP
a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 27. 7. 2020