Úvod > Kalendář akcí > Míla Doleželová a Jiří Mareš
Míla Doleželová a Jiří Mareš
">
1.7.
31.8.
+ Přidat foto
Výstavy

Míla Doleželová a Jiří Mareš

  • 1. červenec 2021 16:0031. srpen 2021
Jedinečná díla obou umělců se vrací do Telče. Malé nahlédnutí do jejich tvorby k připravované výstavě ke 100. výročí narození malířky v roce 2022.
Akademickou malířku Mílu Doleželovou, která prožila značnou část života v Telči, kde i zemřela, není milovníkům umění jistě třeba představovat. Její dílo sestávající jednak z fresek (např. lékárna v Jihlavě), a také z nesčetného množství olejomaleb a grafik, je opravdu monumentální. I když pro širší veřejnost možná trochu zapomenuté. Dodejme, že nespravedlivě. Většina z nás jistě zná její ilustrace k Příběhům dávné Indie či k cikánským pohádkám, které vyšly pod názvem Zpívající housle.

„Styl paní Míly je originální a nepřehlédnutelný. Tak jako byla i její osobnost a její životní příběh. V příštím roce si připomeneme 100 let od jejího narození, ale již teď tu máme první dárek a dobrou zprávu,“ říká ředitel Univerzitního centra Jaroslav Makovec, „podařilo se nám domluvit s Dominikánskou provincií na dlouhodobém uložení obrazů z pozůstalosti Míly Doleželové a jejího manžela akademického malíře Jiřího Mareše v prostorách Univerzitního centra,“ dodává. 

Jedná se o opravdu úctyhodnou sbírku, která se tak po téměř třiceti letech vrací zpět do Telče. Masarykova univerzita má v Telči v plánu nejen poskytnout obrazům lepší depozitní podmínky, ale také je formou stálé expozice více ukázat veřejnosti, a spolu s nimi lépe představit i jejich autory. To, aby jejich obrazy žily dál, je koneckonců to, co si paní Míla přála. První malá letní výstava bude jistě nejlepší pozvánkou na oslavy v příštím roce.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí