Úvod > Kalendář akcí > Napoleonika na Loučeni
Napoleonika na Loučeni
"> "> "> "> "> "> ">
16.10.
+ Přidat foto
Historické a vojenské akce

Napoleonika na Loučeni

  • 16. říjen 2021 11:00 - 18:30
Loučeň vzdá poctu padlým vojákům z napoleonských válek opravou jejich památníku a rekonstrukcí bitvy u Hüningenu v sobotu 16.října 2021.
Městys Loučeň si 16.10.2021 připomene hrdinství loučeňského knížete Karla Aloyse Fürstenberga a jeho vojáků v první části napoleonských válek v oblasti Porýní.

Přeneseme se do let 1796/97, kdy rakouská vojska bojují na mnoha místech v francouzskými revolučními vojsky. Jedním z hlavních velitelů spojeneckých vojsk je majitel loučeňského panství Karl Aloys kníže Fürstenberg, který zasvětil celý svůj život vojenské službě pro habsburského císaře. Bitva u Hüningenu probíhala 26. 10. 1796 – 5. 2. 1797 a dopadla pro císařské zbraně vítězně. Svou udatností se proslavil sám polní maršál Fürstenberk a také jeho vojáci z řad poddaných loučeňského pantví. Mnoho z nich, ale v této daleké zemi padlo a kníže jim nechal postavit pomník, který se dnes vrátí na své místo v původním stavu a pravě jim bude věnována tato vzpomínka.

Ve druhé bojové ukázce pokročíme o několik let historie k městečku Stockach u Bodamského jezera, kde se 25. března 1799 střetla vojska Habsburské monarchie vedené arcivévodou Karlem  a Francie vedené maršálem Jeanem-Baptistou Jourdanem. V bitva skončila vítězně pro habsburské zbraně, ale za cenu vysokých ztrát. V bitvě padl také loučeňský knížepán, jeden z nejlepších rakouských vojevůdců, polní maršál Karl Aloys  Fürstenberg. Jeho vdova nechala několik metrů od památníků jeho padlých vojáků "Helma", zřídit jeho pomník. Nad hrobem polního maršála se v srpnu 1813 sešli  rakouský císař František, ruský car Alexandr a pruský král Fridrich Vilém. Po plukovní slavnosti se spojenecká vojska vydala vstříct jedné z nejdůležitějších bitev moderní Evropy – Bitvě národů u Lipska.

Program slavnosti
Na Loučeň se sjedou vojska tří císařů, rakouská, ruská a francouzská
11:00 slavnostní pochod městysem Loučeň
12:00  Komentovaná rekonstrukce bitvy u Hüningenu v zámeckém parku
14:30  Komentovaná rekonstrukce bitvy u Stockachu
16:30 – 17:30 Průvod k pomníku Helma 
17:30  Slavnostní odhalení pomníku Helma

Zveme všechny milovníky vojenské historie, ale také loučeňské patrioty k připomínce, sice méně známe, ale slavné historie  našich předků.

Speciální hrané kostýmované prohlídky zámku
Zámeckými komnatami Vás provede osobně Jeho Jasnost  Karel Aloys polní maršál kníže Fürstenberg s manželkou Alžbětou Alexandrinou rozenou princeznou Thurn-Taxis
Prohlídky probíhají po celý den od 11:00 hod, kromě těchto speciálních prohlídek můžete zvolit dětskou prohlídku zámku, nebo zažít jedinečnou  večerní prohlídku při svíčkách.. Vstupenky na prohlídky můžete zakoupit zde:  https://tickets.zamekloucen.cz/vstupenky

Na akci platí běžné vstupné
Změna programu vyhrazena
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí