!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Otevření expozice Národního muzea Okna do pravěku
Otevření expozice Národního muzea Okna do pravěku
"> "> "> "> ">
24.11.
31.12.
+ Přidat foto
Výstavy

Otevření expozice Národního muzea Okna do pravěku

  • 24. listopad 2021 10:0031. prosinec 2021 18:00
Národní muzeum v Praze otevírá od 24. listopadu novou stálou expozici věnovanou pravěku. Okna do pravěku ukáží zájemcům zhruba dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.
Expozice je sestavena chronologicky, takže v prvohorách naleznete spoustu trilobitů a zfosilněných rostlin. Mezi zkamenělinami se nachází i cooksonia – fosilie nejstarší určené suchozemské cévnaté rostliny na světě, kterou má muzeum ve svých sbírkách už více než sto let! Pochází ze sbírek Joachima Barranda a na Zemi žila asi před 432 miliony let. Měří asi šest centimetrů.

Následuje procházka historií až do čtvrtohor v českých zemích, která oživí modely pravěkých zvířat, přiblíží příběh tygra šavlozubého, mamutice i s mládětem, a představí i jediného českého dinosaura Burianosaura.

Vitríny v černých rámech jsou součástí návrhu, který pro Národní muzeum pomáhala vytvořit architektka Renata Slámková. Černé pohyblivé válečky nad vitrínami budou prostřednictvím světel a stínů představovat terén české krajiny. Světélkující vlákna zase rozehrají strop výstavního sálu, aby návštěvníkům připomněla, že před miliony let v těchto místech bylo pravěké moře.
Zobrazit více