Úvod > Kalendář akcí > Vánoční výstava v Betlémské kapli 2019 - Vánoční ohlédnutí
Vánoční výstava v Betlémské kapli 2019 - Vánoční ohlédnutí
"> "> "> "> "> "> "> ">
30.11.
2.1.
+ Přidat foto

Vánoční výstava v Betlémské kapli 2019 - Vánoční ohlédnutí

Kdy 30. listopad 2019 9:00 - 2. leden 2020 18:00 Výstavy
Na letošní jubilejní výstavě vám autoři rádi představí to nejzajímavější, co na 40 předešlých výstavách ukázali. Kouzlo klasických českých lidových Vánoc vytváří staré zvyky a zvykoslovné předměty, tradiční řemesla, vánoční ozdoby a betlémy z různých materiálů.
Vystaveny jsou nejrůznější vánoční ozdoby,  které se při zdobení stromečků používaly. Uvidíte ozdoby z vosku, dřeva,  dřevěných hoblin,  vaty, ozdoby skleněné foukané i korálkové, různé provedení papírových ozdob, ozdoby z různých těst (kynuté, slané, vizovické, sněhové,  perníkové apod.),  ozdoby ze slámy a ozdoby z nejrůznějších přírodnin a plodů.

Na výstavách jste mohli spatřit za ty čtyři desítky let betlémy vytvořené ze všech možných materiálů a betlémy zhotovené nejrůznějšími technikami. Nyní se organizátoři pokusí shromáždit ty nejzajímavější z nich. Chtějí takl dokumentovat, že tvorba betlémů  je stále  nesmírně rozmanitá. Představí vám betlémy, které  charakterizují specifickou betlémářskou oblast – betlémy kralické, ústecko-orlické, příbramské, třebíčské apod.

Na některých exponátech budou dokumentovány různé zvyky doby adventní  a doby vánoční. Budou to nejrůznější zvykoslovné předměty, které se vždy stávají velkou inspirací pro návštěvníky. Vystavíme  vrkoč, svět, ježka, zahrádku, třezolku, polaz, líto, figurky ze sušených plodů apod. Část prostoru výstavy bude věnována tradičním vystavovatelům, kteří v Betlémské kapli vystavují již několik desítek let. Je i několik vystavovatelů, kteří se zúčastnili již prvních výstav. Vzpomeneme i na některé významné vystavovatele, kteří již mezi námi nejsou.

A pamatováno bude také na děti. Na výstavě děti naleznou kostkoviště, kuličkopád a  znovu se zde objeví   mlýnské kolo a možná i další vánoční překvapení. Na výstavě bude opět malé pódium, na kterém bude ponechán prostor pro nejrůznější hudební vystoupení se zaměřením na koledy, vánoční písně a snad i vánoční hry. Návštěvníci se mohou opět těšit na tradiční setkání řezbářů. Tradice těchto  setkávání vznikla již v roce 2000.

 

Výstavu pojmeme ve čtyřech základních okruzích:

• Lidová řemesla
Na výstavě předvedeme nejrůznější stará řemesla, která se kdy naší výstavou více či méně mihla: provaznictví, kartáčnictví, košíkářství včetně tvorby z orobince nebo borových loubků, hrnčířství, sklářské řemeslo, perníkářství, řezbářství, bednářství, zvonařství apod. Pro předvádění těchto řemesel vytvoříme stylizované dílny, kde budou probíhat ukázky řemeslné tvorby. Počítáme také s tím, že v prvé řadě oslovíme lidové tvůrce, kteří jsou nositeli lidových tradic a pozveme je na naši výstavu.

• Vánoční ozdoby
Na výstavě ukážeme nejrůznější vánoční ozdoby, které se při zdobení stromečků používaly. Ukážeme ozdoby z vosku, dřeva, dřevěných hoblin, vaty, ozdoby skleněné foukané i korálkové, různé provedení papírových ozdob, ozdoby z různých těst (kynuté, slané, vizovické, sněhové, perníkové apod.), ozdoby ze slámy a z nejrůznějších přírodnin a plodů.

• Betlémy
Na našich výstavách jsme za ty čtyři desítky let vystavili betlémy vytvořené ze všech možných materiálů, a které byly provedeny nejrůznějšími technikami. Pokusíme se shromáždit ty nejzajímavější z nich, a tím chceme dokumentovat, že tvorba betlémů je stále nesmírně rozmanitá. Počítáme také s tím, že představíme betlémy, které budou charakterizovat specifickou betlémářskou oblast – betlémy kralické, ústecko-orlické, příbramské, třebíčské, krušnohorské apod.

• Vánoční zvyky a zvykoslovné předměty
Na některých exponátech ukážeme různé zvyky doby adventní a doby vánoční. Budou to nejrůznější zvykoslovné předměty, které se vždy stávají velkou inspirací pro návštěvníky. Vystavíme vrkoč, svět, ježka, zahrádku, třezolku, polaz, líto, figurky ze sušených plodů apod.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 12. 2019