Úvod > Kalendář akcí > Mysterium věže
Mysterium věže
">
2.4.
1.1.
+ Přidat foto
Společenské akce

Mysterium věže

  • 2. duben 2016 – 1. leden 2025
Muzeum hlavního města Prahy otevře veřejnosti 2. dubna 2016 novou stálou expozici „Mysterium věže“ ve Staroměstské mostecké věži.
Stavba věže byla zahájena společně se založením mostu v roce 1357, dokončena byla patrně v 90. letech 14. století. Význam věže byl v první řadě fortifikační, průjezd brány byl uzavírán posuvnou mříží. Věž se svojí výzdobou představovala zároveň symbolickou stavbu. Jednak měla symbolizovat triumf vlády Karla IV. v rámci trasy královského korunovačního průvodu, jednak na ní byly uplatněny středověké výrazové prostředky a výtvarné principy.

V rozvrhu celé stavby a zejména jejího východního průčelí lze tušit promyšlený výtvarný, symbolický, náboženský i geometrický záměr.

Nově zřízená expozice plně respektuje „hlavní exponát“ – vlastní věž i vyhlídkový ochoz, který nabízí patrně jeden z nejkrásnějších výhledů na centrum Prahy, památku UNESCO. V rámci expozice se návštěvník dozví detailní informace o výzdobě průčelí, o původní obranné funkci (pomocí unikátního modelu spouštěcí mříže), ale i o dosud nepoznaných a možná nepoznatelných významech umělecké výzdoby – proto Mystérium věže. Ve sklepení nahlédne návštěvník do tajů vltavského dna – díky mimořádné prezentaci předmětů vylovených ze dna Vltavy. Na své si přijdou i děti, pro které je připraven animovaný film o legendách Karlova mostu. Návštěvníkům nabídneme i malovaný plakát s popisem věže a obrázkem východního průčelí.

Autory expozice jsou Mgr. Pavla Státníková, Muzeum hlavního města Prahy,
a ing. arch. Ondřej Šefců, Národní památkový ústav, architektonický návrh zajistil ateliér arch. Davida Vávry.
 
Zobrazit více

Provozovatel

Prague City Tourism

Karlův most
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 221 714 714
Email:
tourinfo@prague.eu
WWW:
https://www.pragu...
GPS:
50,086680 14,409758
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí