Úvod > Kalendář akcí > Ševčíkova akademie a festival
Hudební a divadelní akce

Ševčíkova akademie a festival

  • 9. srpen 2021 20:0019. srpen 2021 21:30
Ševčíkova akademie a festival už po třetí rozezní Horažďovice! Jedinečný projekt věnován významnému horažďovickému rodákovi, houslistovi Otakaru Ševčíkovi. V termínu 9.-19. srpna nabídne festival přes dvacítku rozmanitých koncertů, jejichž hostem bude například světoznámý dirigent Jakub Hrůša.
Otakar Ševčík byl v 19. století jedním z nejvyhledávanějších houslových pedagogů. Během svého života vytvořil komplexní metodiku pro housle, která nemá v současné době obdoby. Ševčíkova akademie a festival si kladou za cíl připomenout přínos tohoto hudebníka. V rámci akademie se studenti hry na smyčcové nástroje vzdělávají pod vedením těch nejlepších lektorů. Lekce povedou například člen violové sekce berlínských filharmoniků Allan Nilles, kontrabasista Wiese de Boevé, z českých umělců pak Josef Špaček, Tomáš Jamník nebo Jan Fišer. Novinkami jsou zpěvácká třída mezzosopranistky Markéty Cukrové a klavírní třída Lukáše Vondráčka.

„Chceme studentům nabídnout co nejvíce motivace pro jejich další postup v hudební kariéře. Pro naší akademii jsme získali další prostory a navýšili razantně počet koncertů tak, aby si zahrál opravdu každý, deficit hraní je nyní významný,” upřesňuje violoncellista Tomáš Jamník.

Posluchači festivalu si tak budou moct vybrat ze skutečně pestré nabídky koncertů. Konat se budou na různých místech v Horažďovicích, především na Zámku a v secesním sálu Hotelu Prácheň. Na koncertech se přitom představí jak studenti akademie, tak i jejich lektoři. Festival otevře úvodní koncert 9. srpna. Díla Ševčíka, Schumanna či Martinů zde zahrají Josef Špaček, Jan Fišer, Henry Flory, Allan Nilles, Tomáš Jamník, Tomáš Karpíšek, Stanislav Gallin a Petr Jiříkovský. Velkým lákadlem pak bude 14. srpna jedinečný open-air galakoncert na Mírovém náměstí v Horažďovicích, pod taktovkou jednoho z nejžádanějších dirigentů současnosti, Jakuba Hrůši. Uslyšíte hudbu Otakara Ševčíka a Antonína Dvořáka.

„Mám ohromnou radost, že se nám daří připomínat Ševčíkův význam, a že i letos přijedou ti nejlepší zahraniční lektoři. Chceme studentům nabídnout co nejvíce motivace pro jejich další postup v hudební kariéře," doplnil violoncellista Tomáš Jamník.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021