Úvod > Kalendář akcí > Smetanova Litomyšl 2022
Smetanova Litomyšl 2022
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
9.6.
3.7.
+ Přidat foto
Festivaly

Smetanova Litomyšl 2022

Kdy 9. červen 2022 – 3. červenec 2022
64. ročník Smetanovy Litomyšle se odehraje v termínu od 9. června do 3. července 2022.
Na Slavnostním zahajovacím koncertu ve čtvrtek 9. června vystoupí Slovenská filharmonie a festival vyvrcholí v neděli 3. července tradičním Velkým finále, které nese mírně záhadný podtitul HROM DO POLICE!.

V pětadvaceti dnech je v plánu na pět desítek představení a koncertů, přičemž mottem bude název jedné ze sbírek Jana Skácela, od jehož narození si budeme připomínat 100 let – …A znovu láska. Takové téma s sebou přirozeně nese obrovskou spoustu dramaturgických možností a my je možná ještě překvapivě rozvineme – těšit se můžete například na nové operní inscenace Prodané nevěsty, Dvou vdov i nesmrtelné příběhy Verdiho Otella a Massenetovy Manon. S Jiřím Pavlicou chystají pořadatelé pro Hradišťan, orchestr FOK a smíšený sbor pořad …A znovu láska a konečně snad diváci uvidí již dvakrát odloženou flamencovou Carmen. V roce 80. výročí premiéry by měla zaznít Šostakovičova Leningradská, dále například Čajkovského Pátá, monumentální Alpská Richarda Strausse a v úvodu Novosvětská. Z instrumentálních koncertů se mohou návštěvníci těšit na Brahmsův 1. klavírní koncert v podání Lukáše Vondráčka či neméně slavný Koncert pro housle a orchestr Ericha Wolfganga Korngolda. V Piaristickém kostele by měl být proveden Händelův Mesiáš, od jehož dublinské premiéry uplyne 280 let.
 

Historie festivalu Smetanova Litomyšl

Již od roku 1949 je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký hudební festival. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů.

Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky dokonalém II. nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v audienčním sále zámku, jeho unikátním divadélku a kapli, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje.

Návštěva Smetanovy Litomyšle bývá nevšedním zážitkem, kromě zajímavé dramaturgie a špičkových interpretačních výkonů nabízí pobyt mimo ruch a shon metropole, v místě s mimořádným géniem loci.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
12.6.
10.10.
Smetanova výtvarná Litomyšl 2021

Smetanova výtvarná Litomyšl 2021

Litomyšl, Východní Čechy
27.6.
17.1.
Jindřich Pevný :  60

Jindřich Pevný : 60

Litomyšl, Východní Čechy
1.10.
4.10.
ArchiMyšl – Světový den architektury v Litomyšli 2021

ArchiMyšl – Světový den architektury v Litomyšli 2021

Litomyšl, Východní Čechy
2.10.
Litomyšlské vinobraní 2021

Litomyšlské vinobraní 2021

Litomyšl, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí