!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Smetanova Litomyšl 2021
Smetanova Litomyšl 2021
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
10.6.
6.7.
+ Přidat foto
Festivaly

Smetanova Litomyšl 2021

Kdy 10. červen 2021 – 6. červenec 2021
Festival Smetanova Litomyšl zná termín dalšího ročníku - uskuteční se od 10. června do 6. července.
Kromě Rusalky snad uvedeme nové inscenace Hubičky, Rigoletta, Bohémy, Evžena Oněgina a jednáme také o Figarově svatbě. V cyklu Hvězdy operního nebe vystoupí slavný americký tenorista Charles Castronovo a bude provedena oblíbená Orffova kantáta Carmina Burana. Společně s Českou filharmonií si připomeneme 75 let od 1. koncertu Smetanovy Litomyšle a kompletním provedením Slovanských tanců také výročí Antonína Dvořáka. Z letošního zrušeného programu máme pro rok 2021 přislíbeno hostování andaluského baletu s Carmen ve víru flamenca, koncert Když chrám rozezní žestě a v Nových Hradech projekt 3x Ariadna. A těmto pořadům musí uvolnit termíny některé původně plánované projekty.

Předprodej vstupenek bude zahájen tradičně první březnovou středu.
 

Historie festivalu Smetanova Litomyšl

Již od roku 1949 je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký hudební festival. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů.

Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky dokonalém II. nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v audienčním sále zámku, jeho unikátním divadélku a kapli, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje.

Návštěva Smetanovy Litomyšle bývá nevšedním zážitkem, kromě zajímavé dramaturgie a špičkových interpretačních výkonů nabízí pobyt mimo ruch a shon metropole, v místě s mimořádným géniem loci.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 22. 7. 2020

Ubytování a restaurace v okolí