!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Smetanova výtvarná Litomyšl 2020
Sopko
"> Sopko "> Richter "> Diviš "> Holub "> Typlt "> Strižek "> Majic
2.7.
2.9.
+ Přidat foto
Výstavy

Smetanova výtvarná Litomyšl 2020

Kdy 2. červenec 2020 – 2. září 2020
Letošní Smetanova výtvarná Litomyšl bude probíhat, stejně jako národní hudební Smetanova Litomyšl, v jiné podobě. Její pořadatelé se nevzdali, ačkoliv museli kvůli dopadům koronaviru opustit původní záměr a přijít s oním titulárním Plánem B.
Vznikne tak jedna z prvních velkých výtvarných událostí po rozvolnění opatření, která nabídne divákům objekty, instalace či video art a umělce finančně podpoří v jejich tvorbě. Přehlídka se mimořádně nebude konat pouze po dobu trvání hudebního festivalu, ale poběží až do konce léta tak, aby ji mohlo zhlédnout co nejvíce lidí. Přehlídku organizuje nadační fond Bohemian Heritage Fund spolu s Městskou galerií Litomyšl.

Od 2. července do 2. září zaplní Litomyšl díla předních současných českých umělců, kteří vystaví převážně zcela nová díla, jež propojí téma „naděje“, motiv jak hudebního, tak výtvarného festivalu. Mezi vystavující umělce patří hvězdy starší i mladší generace, za všechny jmenujme Jiřího Kovandu, Jiřího Davida, Vladimíra 518, Kateřinu Vincourovou, Matyáše Chocholu nebo Richarda Loskota. Výstava proběhne za podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a města Litomyšl.

Výstava kromě kulturního zážitku veřejnosti také, a to především, podporuje samotné umělce v jejich činnosti. „Výstavu Plán B koncipujeme jako přehlídku současného českého umění ve veřejném prostoru. Naději tak přinese jak lidem, tak samotným umělcům, které podpoříme v jejich činnosti. Chceme ukázat, že kultura se nezastaví před současnou krizí, že má smysl i dále tvořit a setkávat se nad mimořádnou kvalitou a nechat se inspirovat,“ vysvětluje Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund.

Název Plán B je pak prozaický – letošní ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle měl být jejím restartem, který přinese nový koncept. Oním „plánem A“ bylo zcela nové dílo Krištofa Kintery, které již začal realizovat speciálně pro Litomyšl, a které mělo být doprovozeno samostatnou venkovní výstavou tohoto zavedeného autora. Kvůli omezením spojeným s pandemií koronaviru však museli pořadatelé tento koncept odsunout na příští ročník a přijít s novým řešením – plánem B. Ten navíc původní koncept pomyslně startuje nultým ročníkem – jde také o venkovní výstavu uměleckých děl. „

Ke zmíněnému konceptu se Smetanova výtvarná Litomyšl vrátí příští rok. V tuto chvíli zná i jméno hlavního umělce pro ročník 2022 – bude jím slavný sochař Kurt Gebauer, který má aktuálně velkou výstavu v Národní galerii. I do ní však významně zasáhl koronavirus.
 
Smetanova výtvarná Litomyšl
Plán B
2. 7. 2020 – 2. 9. 2020
Vystavení umělci:

Veronika Bromová / Martin Dašek / Jiří David / Jan Haubelt / Anna Hulačová / Matyáš Chochola / Ladislav Jezbera / Jiří Kovanda / Petr Kvíčala / Richard Loskot / Jakub Nepraš / Kateřina Vincourová / Vladimír 518 

Smetanova výtvarná Litomyšl probíhá ve stejném termínu jako Národní festival Smetanova Litomyšl.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 28. 7. 2020

Ubytování a restaurace v okolí