Úvod > Kalendář akcí > Vánoční výstava betlémů v Senátu
Vánoční výstava betlémů v Senátu
">
6.12.
5.1.
+ Přidat foto

Vánoční výstava betlémů v Senátu

Kdy 6. prosinec 2019 12:00 - 5. leden 2020 16:00 Výstavy
Od 6. prosince 2019 si může veřejnost prohlédnout v prostorách Výstavní síně Senátu tradiční Vánoční výstavu. Ta představí desítky modelů betlémů z různých materiálů, mezi jinými dřevěný příbramský betlém z 19. století či k radosti nejmenších betlém pohyblivý. Expozice otevřena do 5. ledna 2020
K historickým unikátům patří dřevěný příbramský betlém z 19. století, králické betlémy nebo vyřezávaný betlém z Podkrkonoší z počátku 20. století. Pozornost si zaslouží i betlémy současných amatérských i profesionálních tvůrců, kteří se prezentují kvalitními pracemi z různých materiálů, jako jsou dřevo, keramika, perník, šustí, ale i zajímavé exponáty ze sbírek významných českých sběratelů.  Malé návštěvníky jistě zaujme pohyblivý betlém, který má kromě tradičních figur i nevšední postavy, například kominíka na střeše, a kolem jesliček kolují lidé s vozy a historická tramvaj s cestujícími. Premiéru bude mít velký betlém u vánočního stromu na I. nádvoří Valdštejnského paláce poblíž Výstavní síně.

Potěšitelné je, že mezi vystavujícími je zastoupena i mladá generace: studenti Malostranského gymnázia a účastníci oblíbené výtvarné soutěže, kterou každoročně pořádají Kancelář Senátu a Spolek českých betlemářů.

V rámci výstavy je i letos vyhlášena vánoční výtvarná soutěž pro děti na téma „Vánoční betlém“. Do soutěže se mohou přihlásit děti do 15 let, soutěž je určena pouze pro jednotlivce. Vítány jsou práce vytvořené za použití kombinace výtvarných technik i materiálů. Hotové práce spolu se souhlasem zákonného zástupce nezletilého dítěte se zpracováním osobních údajů a s publikací fotografie výtvarného díla a informací o jeho autorovi je nutné doručit do konce ledna 2020 do Senátu.

Vánoční výstava je přístupná do 5. ledna 2020, denně od 10.00 do 16.00 hod., na Štědrý den od 10.00 do 14.00 hod. O vánočních svátcích, na Nový rok a první lednový víkend je možné spojit návštěvu výstavy s prohlídkou historických prostor Valdštejnského paláce.
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 12. 2019