Úvod > Kalendář akcí > Založeno 1918 - Doteky státnosti
Založeno 1918 - Doteky státnosti
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
10.5.
31.10.
+ Přidat foto

Založeno 1918 - Doteky státnosti

Kdy 10. květen 2018 - 31. říjen 2018 Společenské akce
Druhá z řady výstav jedinečného trojdílného projektu Založeno 1918 představí historii státních symbolů. Na výstavě budou k vidění unikátní exponáty, která naši zemi provázejí po celá staletí. Součástí výstavy bude klenotnice, v níž budou vystaveny nejvyšší státní vyznamenání a unikátní archiválie.
Osu celé výstavy budou tvořit příběhy vystavovaných předmětů. Návštěvník bude moci zhlédnout státní symboly, které byly v minulosti mnohokrát zneužity, ale přesto pro ně byli naši předkové ochotni položit život.

Již zmíněná klenotnice nabídne ukázku státních vyznamenání, která jsou našimi prezidenty v průběhu posledních sta let udělována, typáře státní pečeti včetně v současnosti užívané státní pečeti. Dále budou k vidění originály všech ústav, nerealizované návrhy státní vlajky z roku 1919 nebo první československé známky.

Významným exponátem bude kolekce dekorací Řádu Bílého lva včetně nerealizovaných návrhů, prezidentský automobil Škoda VOS, text rozhlasového projevu prezidenta Beneše po jeho abdikaci v roce 1938 s jeho poznámkami, dopisy Milady Horákové ze žaláře, telegram Alberta Einsteina prezidentu Klementu Gottwaldovi s žádostí o milost Miladě Horákové, sako Jana Kubiše, které měl na sobě ve chvíli spáchání atentátu na Reinharda Heydricha či lafetu z pohřbu Tomáše Garrigua Masaryka. Vystaveny tak budou symboly, které užívaly první vojenské jednotky bojující za vznik Československa. K vidění bude například jídelní servis T. G. Masaryka, bomba Jana Kubiše, zkrvavená vlajka ze srpna 1968 nebo skafandr, ve kterém před 40 lety letěl Vladimír Remek do vesmíru. Seznámite se s uměleckými díly Josipa Plečnika nebo Františka Kupky. falešnou legitimací jednoho ze členů odbojové skupiny Tři Králové Václava Morávka, odposlouchávacími zařízeními StB, tretry Emila Zátopka, talismanem českých hokejistů při olympijském tažení v Naganu 1998, dlaždicí s dvouocasým lvem z hradu Zvíkov, fotbalovým míčem ze zápasu mezi výběrem spojeneckých armád a britské armády z března 1941.

Dále se můžete těšit na prapor, pod kterým demonstrovali čeští a slovenští krajané v Chicagu v listopadu 1914 za vznik samostatné republiky Čechů a Slováků, náborová vývěska výcvikového tábora v americkém Stamfordu pro československé legie ve Francii z roku 1918 nebo ručně malovaná vlajka s nápisem Pravda vítězí, kterou vztyčili českoslovenští vojáci poprvé 28. října 1940 ve výcvikovém táboře v Jerichu. Zajímavostí bude třeba rotní praporek 1. pluku československé armády ve Francii, který nejdřív v roce 1940 ukořistili Němci a poté byl v Berlíně vystavován před Hitlerem. Zachránit se ho podařilo jednomu z totálně nasazených Čechů v roce 1943.
 

První československé letadlo Bohemia B-5

Bylo to první motorové letadlo vyrobené v Československu. Dvouplošník Bohemia B-5 vzlétl v Plzni 27. dubna 1919. Na výstavě Doteky státnosti bude jedním z hlavních exponátů výstavy. Do Jízdárny Pražského hradu se dvouplošník Bohemia B-5 bude musel dostat úzkými dveřmi z Jízdárenského dvora, takže stroj museli odborníci rozebrat, sundat křídla i ocasní plochy, odmontovat vrtuli.

Bohemia B-5 měla století svojí existence velmi pestré. Koncem dubna 1919 ji zalétal slavný pilot té doby Rudolf Polanecký, už 19. května toho roku stroj vítal prezidenta Masaryka v Plzni. Při tomto letu však havaroval a při nehodě našel smrt i pilot, pilotní žák Josef Klíbr. Bohemia ale byla opravena a opět létala. Když vypověděl službu původní motor, byla přestavěna na jednomístný kluzák a létala ještě na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Další osudy letadla nejsou příliš známé, předpokládá se, že bylo opět těžce poškozeno a poté věnováno do sbírek Národního technického muzea. Domovským hangárem je letadlu Letecké muzeum Kbely.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Exponáty se budou pravidelně obměňovat, proto je možné, že některý z výše uvedených exponátů nebude v době vaší návštěvy na výstavě k vidění.

Výstava se koná v rámci projektu Založeno 1918.
Celý popis
Naposledy změněno: 29. 7. 2020