Úvod > Co chcete dělat? > Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž – skvělé mešní víno
Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž - skvělé mešní víno
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Gurmánská turistika

Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž – skvělé mešní víno

Arcibiskupské zámecké vinné sklepy v Kroměříži se nacházejí v hloubce 6,5 m. Sklepy, v nichž jsou k vidění nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století, jsou otevřeny pro veřejnost. Můžete si je prohlédnout sami anebo v rámci komentované prohlídky s průvodcem a s ochutnávkou.
Vinotéka je v překrásných historických prostorách zámku, kde si můžete posedět s přáteli při skleničce mešního vína. Využít lze nabídku komentované prohlídky s ochutnávkou a zakoupením vybraných vín. V r. 2003 zde byl otevřen Arcibiskupský archiv vín a na trh bylo uvedeno speciální víno pro liturgické účely. 

Historie Arcibiskupských zámeckých vín je spojena s historií města Kroměříže. Základním mezníkem v dějinách byl rok 1110, kdy koupil tehdy trhovou obec Kroměříž od markraběte moravského Oty, olomoucký biskup Jan II. Od té doby nastal rozvoj obce pod přímým vlivem olomouckých biskupů. Obec dovedl k velikosti olomoucký biskup Bruno ze Schaumburka (1241-1281). Povýšil Kroměříž na město a na místě dnešního Arcibiskupského zámku vybudoval ranně gotický hrad. Město obehnal hradbami a založil chrám svatého Mořice. V roce 1266 také založil vinné sklepy, které později, v době českého krále a římského císaře Karla IV. byly rozšířeny. V roce 1345 král Karel IV. udělil sklepům výsadu vyrábět mešní víno.

Sklepy jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, umístěné v podzemí v hloubce 6,5 m. Jejich plocha je 1030 m² a dělí se na Horní a Dolní sklep. Ve sklepě je celoročně stálá teplota v rozmezí od 9°C do 11°C. Je zde vhodné prostředí pro výrobu ryze přírodních, nejkvalitnějších mešních vín. Tato výroba má staletou tradici a na prahu třetího tisíciletí již trvá 735 let. Ve sklepích jsou zachovány nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století, stěny pokrývají povlaky ušlechtilých plísní. Víno zraje v historických dřevěných sudech různé velikosti. Největší sud pojme 19 100 litrů a nejstarší sud je z roku 1805. Sklepy jsou otevřeny pro veřejnost denně. Na základě ohlášení je možno připravit prohlídky sklepů s průvodcem, spojenou s ochutnávkou mešních vín, případně s pohoštěním.

V prodejně při vstupu do vinných sklepů si můžete při své návštěvě zakoupit všechny druhy vín, která zde vyrábí také v dárkovém balení. Dodávku vína lze objednat i písemně, telefonicky nebo faxem.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Vegetariánská restaurace v Kroměříži

Vegetariánská restaurace v Kroměříži

Kroměříž, Východní Morava
Velo Café v Kroměříži

Velo Café v Kroměříži

Kroměříž, Východní Morava
Pivovar Černý Orel

Pivovar Černý Orel

Kroměříž, Východní Morava
Exkurze v pivovaru Černý orel v Kroměříži

Exkurze v pivovaru Černý orel v Kroměříži

Kroměříž, Východní Morava