Úvod > Co chcete dělat? > Areál vinných sklepů Šidleny u Milotic
Památky

Areál vinných sklepů Šidleny u Milotic

Areál vinných sklepů stojí samostatně asi 1,5 km jihozápadně od obce Milotice pod kopcem Náklo. Milotická sklepní osada je rozložena na návrší mezi vinicemi a nabízí krásný výhled do údolí a atmosféru živé vinařské kolonie.
Původní přízemní búdy obdélníkového tvaru stávaly samostatně v jednom řádku vinoucím se do kopce. Stavebním materiálem byla nepálená cihla. Vstupní průčelí bylo prolomeno pravoúhlým vchodem a malým větracím okýnkem s mříží, zvenku uzavřeným dřevěnou okenicí. Búdy byly jednoprostorové s trámovým stropem a půda nad nimi sloužila jako seník. Čelní stěna byla ozdobena modrou podrovnávkou. V zadní části lisovny byl jeden nebo dva schody, po nichž se sestupovalo k šíji.

Staré búdy byly štítově orientované, mladší výstavba má většinou okapovou orientaci, některé lisovny jsou opatřeny žudrem. V kolonii je i několik sklepů bez lisoven, jen s převýšeným pravoúhlým průčelím, krytým pultovou stříškou.

Od konce 50. let minulého století se Šidleny postupně rozrostly v členitý areál čítající 250 sklepů, zástavba tvoří náznaky několika náměstíček. Nově vybudované stavby jsou většinou patrové, často s obytným podkrovím. Při dekoraci novodobých sklepů se navzdory tradici používala forma sgrafita v břízolitové omítce.

 
Zobrazit více

Provozovatel

Obec Milotice

Šidleny
696 05 Milotice
Tel.:
+420 608 619 108
WWW:
www.zahradkari-mi...
GPS:
48,946984 17,118950
 
Region:
Jižní Morava
Oblast:
Slovácko (JM)
Město:
Milotice
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 
6.10.
28.11.
Výstava v Muzeu internačního tábora Svatobořice

Výstava v Muzeu internačního tábora Svatobořice

Svatobořice-Mistřín, Jižní Morava
30.11.
Snow Film Fest 2021 v Kyjově

Snow Film Fest 2021 v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava
5.9.
24.10.
Tužme se!

Tužme se!

Kyjov, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí