!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů
Památky

Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů

Zámek v Tachově prošel rozsáhlou rekonstrukcí. K vidění je sloupový vestibul s jednoramenným schodištěm a nahlédnout lze do prostoru bývalé hradní věže. Od roku 2014 je zde nově otevřena prohlídková trasa s exponáty, která připomene rod Windischgrätzů.
Tachovský hrad přestavěný na zámek se nachází při jihozápadním okraji centra města. Dnešní vzhled zámku pochází z úprav, které proběhly na přelomu 18. a 19. století.

Asi v letech 1126 – 31 zde kníže Soběslav I. vybudoval strážní hrad Tachov.  Ve 13. stolet Přemysl Otakar II. nechal vystavět nový, již kamenný, gotický hrad s mohutnou válcovou věží. V roce 1664 přechází Tachov na Jana Antonína Losyho z Losimthalu. Losyové kolem roku 1700 zahájili přestavbu hradu v prostorný čtyřkřídlý dvoupatrový barokní zámek. Po několika desetiletích však stavba vyhořela a později ji koupil kníže J. J. Windischgrätz, který nechal zbořit starou věž a ponechal pouze dvě klasicistní křídla ve tvaru L s mansardovou střechou.

Po roce 1945 bylo i období, kdy byl na zámek vydán demoliční výměr, nakonec však začal být opravován a v současné době je sídlem MÚ Tachov a základní umělecké školy. Sloupový vestibul zámku s jednoramenným schodištěm je volně přístupný. V jedné z přízemních místností lze nahlédnout také do prostor bývalé hradní věže a v suterénu si lze prohlédnout i zdivo věže. K zámeckému areálu se z obou stran připojují městské hradby z přelomu 13. a 14. stol..

V prvním podlaží je nově umístěna expozice historie zámku a města Tachova s exponáty z archeologických nálezů. Ve druhém podlaží vznikne zámecká prohlídková trasa, která bude doplňovat reprezentační prostory. Třetí patro zámku bude sloužit jako prostor pro výstavy. Provozovatelem zámku je Městské kulturní středisko Tachov, pokud se budete chtít na prohlídku objednat, můžete tak učinit v informačním centru na náměstí (Náměstí Republiky 119).
Zobrazit více
13.5.
15.5.
Zahájení lázeňské sezóny 2022 v Mariánských Lázních

Zahájení lázeňské sezóny 2022 v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně, Západočeské lázně
1.2.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Kynžvart

Zimní prohlídky zámku Kynžvart

Lázně Kynžvart, Západočeské lázně
25.6.
Běhej lesy Slavkovský les

Běhej lesy Slavkovský les

Mariánské Lázně, Západočeské lázně
6.8.
Běhej lesy Bílá

Běhej lesy Bílá

Bílá, Severní Morava a Slezsko

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant a pizzerie Baileys v Tachově

Restaurant a pizzerie Baileys v Tachově

Tachov, Plzeňsko a Český les
Camp Karolina u Tachova

Camp Karolina u Tachova

Brod nad Tichou, Plzeňsko a Český les
Kemp La Provence u Mariánských Lázní

Kemp La Provence u Mariánských Lázní

Velká Hleďsebe, Západočeské lázně