Úvod > Co chcete dělat? > Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně
Příroda

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Botanickou zahradu a arboretum Mendelovy univerzity najdete v brněnské čtvrti Ponava, nad fotbalovým stadionem Za Lužánkami. Její rozloha činí 11 hektarů, součástí zahrady jsou tropické skleníky a celkově zde roste na 13 tisíc rostlin.
Zahrada vznikla při Vysoké škole zemědělské v Brně v roce 1926 a nacházela se přímo v areálu školy. Ve zdejších sklenících se pěstuje na 4000 orchidejí, především z tropů Nového světa a jihovýchodní Asie.

Jižní svahy zahrady jsou osázeny odolnějšími rostlinami Středozemí, Kavkazu, velké zastoupení zde má i Severní Amerika. Kromě těchto exotických rostlin zde však zahlédnete i druhy skoro domácí, přesněji pocházející z panonské oblasti jižní Moravy. Skutečným zahradnickým "majstrštykem" je rokle zařezaná do tohoto svahu, kde se soustředí vysokohorské druhy rostlin.

V zahradě nechybí ani skalničkový skleník, rozsáhlé vodní i travnaté plochy. Protéká zde stylizovaný potok, který ústí do několika tůní. Výsadbu zde tvoří sbírka vrb, dubů, u jezírek rostou též mokřadní a vodní druhy rostlin. Horní část zahrady lemují vyhlídkové terasy a pergoly s popínavými rostlinami. Každoročně koncem května se zde koná výstava kosatců, zdejší sbírka jich schraňuje velkou řadu. Velmi zajímavě řešenou je i místní skalka. Kromě travertinových kup klasického alpina tu najdete také zahradu miniatur.

V dolní části zahrady jsou umístěny léčivky, užitkové rostliny, letničky, domácí květena a kultivary jehličnanů. Nechybí ani zahrada pro nevidomé, která se vyšplhala na vyvýšené záhony a zahrnuje často rostliny plstnaté, mírně pichlavé, aromatické či jinak mimozrakově nápadné.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021