!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Bruslařská magistrála na Lipně - nejdelší dráha na přírodní bruslení
Bruslařská magistrála na Lipně - nejdelší dráha na přírodní bruslení
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Zimní sporty

Bruslařská magistrála na Lipně - nejdelší dráha na přírodní bruslení

Pokud rádi bruslíte, využijte krásných 12 km bruslařské dráhy na zamrzlé lipenské přehradě. Bruslení na Lipně je českým unikátem, který láká o slunečných víkendech až pět tisíc lidí denně. Za příznivých pozmínek bývá dráha prodloužena až na rekordních 38 km z Lipna nad Vltavou až do Perneku!

Aktuální stav ledové plochy k 18. 1. 2021: dráha není v provozu. Síla ledu je 6 – 12 cm. Led je velice nestabilní. Správci odstraňují sníh, aby brzy dosáhli rychlejšího zesílení ledu. Nevstupujte prosím na dráhy pokud nastane obleva. Ničí se tím povrch ledu. Letos se již eviduje propadnutí více osob a zvířat do ledu. Bezpečná síla pro hromadné bruslení je 17 až 18 cm
 

Přehled tloušťky ledu (18. 1. 2021)

 • Frymburk pláž: 9 – 13 cm
 • Frymburk u přívozu: 6 – 11 cm
 • Lipno loděnice: 8 – 12. cm
 • Přední Výtoň: zamrznuto od 11.1. 2021
 • U Lipenské Víly:  0 cm
 • Frymburk – Přední Výtoň pod dráty: 0 cm
 • Černá v Pošumaví Windypoint: 10 – 12 cm, nabízí o víkendech buslení (na vlastní nebezpečí), otužování a občerstvení. Provozovatelé upravují ledové plochy na bruslení, vysekávají díry do ledu na otužilce a pro návštěvníky připravuje nápoje vicemistr Evropy v barmanském sportu David Neumann.
 • Dolní Vltavice: 6 – 15 cm
 • Horní Planá: 13 – 20 cm (podél břehu) od přívozu proti proudu směrem na Pihlov
   

Když mrzne...

Obrovská plocha Lipenské nádrže poskytuje v zimních měsících ideální podmínky pro bruslení na zamrzlé hladině. Lipno zpravidla zamrzá od prosince do března. Nejen bruslařům jsou k dispozici pravidelně upravované trati v Horní Plané a Lipně nad Vltavou, bruslit se dá samozřejmě také na "neoficiálních" tratích v rámci celého jezera.

Bruslařské dráha z Lipna nad Vltavou do Frymburku byla roku 2012 za přítomnosti komisaře oficiálně označena jako nejdelší bruslařská dráha na světě. Dráha se svou délkou 10 922 metrů překonala 7.8 kilometrů dlouhou bruslařskou dráhu v kanadské Ottawě.

Jakmile dosáhne led bezpečné tloušťky (cca 17 - 20 cm), mezi obcemi Lipno nad Vltavou a Frymburk pravidelně upravována bruslařská dráha, která měří téměř 12 km, stejně jako tzv. Hornoplánská trasa s 15 km. V roce 2012 byly obě dráhy poprvé v historii propojené na rekordních 38 km z Lipna nad Vltavou až do Perneku (tento spoj není upravován pravidelně).

Bruslařská dráha je doslova dálnice šest až osm metrů široká a vstup na ni je zdarma. V Lipně nad Vltavou můžete využít půjčovnu bruslí. Po trase potkáte také několik ledových barů. Letos (2021) je zatím magistrála zavřená, koncem ledna se však předpokládá její otevření.
 

Lokální bruslení (není zatím v provozu)

Lokální bruslení pouze v Lipně nad Vltavou (4 km ovál), Horní Plané hřiště, ve Frymburku hřiště, ovál 2 km pouze v dopoledních hodinách.
 

Kdy se bruslí na celém Lipně

Bezpečná síla pro hromadné bruslení je 17 až 18 cm, takže pokud se udrží mrazy, dobrovolníkům se podaří propojit Frymburk, Lipno a Přední Výtoň. I když vypadá přehrada zamrzle, nevstupujte na jiná místa, než kde je otevřený ovál - zvláště u břehů je vstup na led nebezpečný!

O dráhu pečují dobrovolníci, odhrnují sníh a zametají led kartáčem. Snaží se v pravidelně měřit sílu ledu. Bruslení na zamrzlém Lipenském jezeře je nepochybně velkým zážitkem, a to nejen pro samotnou aktivitu, ale i z důvodu krásné scenérie Lipna a možnosti vychutnání si svěžího podhorského vzduchu.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 18. 1. 2021
23.6.
Jedeme dál... Lipensko 2021

Jedeme dál... Lipensko 2021

Lipno nad Vltavou, Jižní Čechy
6.7.
31.8.
Letní hudební Stezka

Letní hudební Stezka

Lipno nad Vltavou, Jižní Čechy
6.8.
7.8.
Letní kulturní festival Hrady CZ - Rožmberk nad Vltavou: zrušeno

Letní kulturní festival Hrady CZ - Rožmberk nad Vltavou: zrušeno

Rožmberk nad Vltavou, Jižní Čechy
1.7.
31.8.
Výstava Giganti doby ledové 2021

Výstava Giganti doby ledové 2021

Černá v Pošumaví, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Landal Marina Lipno

Landal Marina Lipno

Lipno nad Vltavou, Jižní Čechy
Chata Lanovka Lipno nad Vltavou

Chata Lanovka Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou, Jižní Čechy
Camping Lipno Modřín

Camping Lipno Modřín

Lipno nad Vltavou, Jižní Čechy
Apartmán Lipno v obci Loučovice

Apartmán Lipno v obci Loučovice

Loučovice, Jižní Čechy