Úvod > Co chcete dělat? > Bývalá továrna Franze Watzlawicka v Rejštejně
Památky

Bývalá továrna Franze Watzlawicka v Rejštejně

Mezi téměř zapomenuté stránky historie Šumavy podnikatelskému úsilí kašperskohorské rodiny Watzlawicků a jejich podniku Bohemia-Werke. Tato továrna se v první polovině 20. století stala největším průmyslovým podnikem města Kašperských Hor a celého okolí.
Její slávu dnes připomínají jen ruiny. Přesto byla továrna založená na konci 19. století největším průmyslovým podnikem. Vyráběly se zde kartáče, násady k bičům, nohy ke stolům a židlím, ozdobné knoflíky, později byla rozšířena o truhlárnu a ohýbárnu dřeva, takže se zde mohly začít vyrábět loukoťová kola a dřevěné kočárky, dále zámečnická, čalounická, lakýrnická dílna a kovárna.

Franc Watzlawick byl tesařský mistr, obchodník a pozdější továrník a starosta Kašperských hor. Součástí továrny byla pila a elektrárna. Později se začaly vyrábět i žebřinové vozy. Při podniku byla založena Odborná škola pro zpracování dřeva v Kašperských Horách.

Po druhé světové válce byla továrna znárodněna a zadal se zde montovat jednoduchý dílenský a kuchyňský nábytek. Až do konce 80. let sloužily objekty továrny podniku SOLO Sušice.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
29.10.
31.10.
Filmové Kašperské Hory

Filmové Kašperské Hory

Kašperské Hory, Šumava
28.12.
1.1.
Zimní prohlídky hradu Kašperk

Zimní prohlídky hradu Kašperk

Kašperské Hory, Šumava
11.12.
Vánoce na Rabí

Vánoce na Rabí

Rabí, Šumava