Úvod > Co chcete dělat? > Dům Františka Bílka v Chýnově u Tábora
Kultura

Dům Františka Bílka v Chýnově u Tábora

V Chýnově se roku 1872 narodil (a roku 1941 zde zemřel) významný český sochař, výtvarník, architekt Franrišek Bílek. V 1898 si zde umělec na pozemku své rodiny nechal podle svých návrhů postavit dům s velkým ateliérem.
Bílkův dům v Chýnově byl postaven podle umělcových návrhů v roce 1898 a v jeho koncepci hrála prvořadou úlohu potřeba prostorného světlého ateliéru. Podobně jako Bílkova pražská vila je také chýnovský dům zasazen volně do přírodního prostředí. Jeho stěny tvoří režné cihlové zdivo, zde v kombinaci se dřevem. Fasáda domu je zdobena řadou symbolických reliéfů, doplněných Bílkovými mystickými texty. V expozici uvidíte například úžasný model Národního pomníku pro Bílou horu, který nebyl nikdy realizován.

Od roku 1990 dům vlastní Galerie hlavního města Prahy. V Chýnově je možné navštívit také místní hřbitov, kde je František Bílek pochován u své monumentální pětimetrové sochy Modlitba nad hroby, vytvořené v roce 1905. Kromě této plastiky zdobí chýnovský hřbitov ještě pět dalších náhrobků, realizovaných Františkem Bílkem v letech 1902-1918.

František Bílek (1872–1941) zaujímá v českém umění epochy symbolismu a secese výrazné postavení jako sochař, architekt, kreslíř, grafik, ilustrátor, keramik, autor užitného umění, náboženský myslitel a mystik s literárními schopnostmi. Mezi jeho díla patří „Slepci“ a „Krucifix“ v katedrále sv. Víta v Praze, Husův pomník v Táboře, Blahoslavův pomník v Přerově a další.

Pro Bílkův dům byl vydán speciální průvodce "František Bílek/Dům v Chýnově", který je k zakoupení v pokladně objektu a v pražském Trojském zámku. Průvodce obsahuje podrobnosti a zajímavosti o životě Františka Bílka, a stavbě a historii chýnovského domu.


 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 24. 9. 2020

Ubytování a restaurace v okolí