Úvod > Co chcete dělat? > Dům kupce Augustina Hůlka v Červeném Kostelci
Památky

Dům kupce Augustina Hůlka v Červeném Kostelci

Na bývalém domku kupce Augustina Hůlka čp. 127 v ulici Boženy Němcové byla roku 1912 odhalena pamětní deska s nápisem: V tomto domě bydlela Božena Němcová od měsíce září 1837 do dubna 1838.
Bývalý dům kupce Augustina Hůlka naproti faře v ulici Boženy Němcové (čp. 127), dnes Domek Boženy Němcové, připomíná s vedlejším domem někdejšího pláteníka Vincence Bureše (čp. 139) výstavbu zámožných kosteleckých měšťanů z doby pobytu manželů Němcových. Původní barokní průčelí obou domů s kamennými štíty a okny do podkrovních místností byla již ve třicátých letech minulého století vyzdobena v duchu klasicismu. Originální Hůlkův obchodní pult Němcovi používali jako prádelník.

Průčelí bývalého Hůlkova domu (později domu Jana Wolfa) zdobí pamětní deska s nápisem: "V tomto domě bydlela Božena Němcová od měsíce září 1837 do dubna 1838". Deska byla odhalena za velké účasti veřejnosti roku 1912. Teprve o třicet let později, 24. května 1942, byla v podkroví domku kupce Augustina Hůlka z iniciativy učitele, muzejníka a regionálního spisovatele Josefa Hurdálka a péčí městské rady v Červeném Kostelci a pod záštitou Spolku českých spisovatelů beletristů Máj z Prahy slavnostně otevřena pobočka městského vlastivědného muzea, světničky Boženy Němcové.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Autokemp Brodský u Červeného Kostelce

Autokemp Brodský u Červeného Kostelce

Červený Kostelec, Královéhradecko
Tábořiště a autokemp Špinka u Olešnice

Tábořiště a autokemp Špinka u Olešnice

Červený Kostelec, Královéhradecko
Restaurace U Bulánka

Restaurace U Bulánka

Batňovice, Královéhradecko
Penzion Klídek v Mezilečí

Penzion Klídek v Mezilečí

Hořičky, Královéhradecko