!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Františkánský klášter v Hájku u Červeného Újezda
Památky

Františkánský klášter v Hájku u Červeného Újezda

Františkánský klášter Hájek se zahradou a loretánskou kaplí, ležící osamoceně ve východní části obce Červený Újezd, zhruba 17 km západně od Prahy. Do kláštera vede poutní cesta z pražské Lorety.
Klášter Hájek u Čerevného Újezda se nachází mezi Hostivicemi a Unhoští, při silnici z Červeného Újezda do Břev. Jde o klášterní komplex, skládající se z loretánského domku, obklopeného klášterním ambitem se dvěma obytnými patrovými křídly (spravoval jej řád františkánů) a dalšími obslužnými budovami. Areál byl v minulosti jedním z nejvýznamnějších poutních míst ve středních Čechách, v 50. letech 20. století kdy byl přeměněn na internační tábor a vojenskou stanici.

Základní kámen pro zdejší Loretu položil hrabě Florián Jetřich Žďárský v roce 1623 v lesíku nazvaném Hájek (jako výraz vděku za narození syna). Loretánská kaple v Hájku byla dokončena a vysvěcena v roce 1625. Floriánův syn založil roku 1659 u zdejší kaple františkánský klášter. Ten byl dokončován až do 30. let 18. století. Hájecká loreta byla po více než 300 let oblíbeným poutním místem. V roce 1950 se hájecký klášter stal táborem nucených prací pro mladé kleriky z různých řeholí, o tři roky později zde vzniklo vojenské skladiště. V současnosti je místo od konce 90. let 20. století postupně obnovováno.

V areálu hájeckého kláštera se nachází několik architektonicky a histroicky zajímavých prvků. Jedná se zejména o samotnou loretu, jednu z nejstarších na našem území (1623); budovu tzv. poustevny, altán v okrasné zahradě a skupinu výklenkových kaplí, které lemují poutní cestu ze Strahova do Hájku. Cestu lemovalo 20 poutních kapličkek z let  1720-26. Některé z nich se dochovaly až do dnešních dnů. Klášter lze navštívit v průběhu celého roku během četných poutí.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020