Úvod > Co chcete dělat? > Gotický hrad Dobronice
Památky

Gotický hrad Dobronice

Zřícenina hradu Dobronice se tyčí na skalnatém ostrohu nad řekou Lužnicí v nadmořské výšce 440 m, 6 km od města Bechyně.Počátky dobronického hradu sahají do 14. století, kdy byl v majetku vladyků z Dobronic, později pánů z Rožmberka.
 V 16. století byl hrad Dobronice pozdně goticky přestavěn a od roku 1691 do 1727 se stal majetkem jezuitů, kteří ho užívali jako letní rezidenci. Po zrušení řádu hrad chátral a postupem času se měnil ve zříceninu. Dominantou hradu je již z dálky patrný okrouhlý bergfrit, útočištná věž, poskytující obráncům hradu v případě potřeby poslední útočiště. Do současnosti se dochovaly také pozůstatky hradního paláce ze 14. století, kaple a obytných budov.

K hradu se dostanete buď po modré turistické cestě ze zastávky Třebelice, která je kousek za Táborem směrem od Prahy (cca 3,5 km) a vede Přírodním parkem Kukle nebo můžete jít po červené turistické cestě z Dobronice u Bechyně.

Nedaleko hradu Dobronice se nachází město Bechyně, kde můžete navštívit První naučnou filmovou stezku, která představuje místa, kde se natáčely známé české filmy, jako je například Metráček, Zlatí úhoři nebo Kameňák. 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány Lhota u Bechyně

Apartmány Lhota u Bechyně

Bechyně, Jižní Čechy
Pivovar v Bechyni

Pivovar v Bechyni

Bechyně, Jižní Čechy
Vila Elektra

Vila Elektra

Bechyně, Jižní Čechy
Rekreační Dům Smrž v jižních Čechách

Rekreační Dům Smrž v jižních Čechách

Skrýchov u Malšic, Jižní Čechy