Úvod > Co chcete dělat? > Historická mikve u Pinkasovy synagogy v Praze
Památky

Historická mikve u Pinkasovy synagogy v Praze

Mikve je židovská rituální lázeň, tvořena nádrží s přírodní vodou. V judaismu tradičně slouží k rituálnímu očištění osob a předmětů. Historická mikve vedle Pinkasovy synagogy patří k nejstarším dokladům židovského osídlení v dané oblasti. Pochází nejspíše z počátku 16. století.

Židovské muzeum v Praze ve spolupráci se Židovskou obcí v Praze nabízí od dubna 2014 možnost prohlídky historické mikve. Ta se nachází v areálu Pinkasovy synagogy a byla náhodou objevena v roce 1968, kdy v synagoze probíhala hloubková izolace, která měla budovu uchránit před spodní vodou. Během těchto úprav byly v podzemí synagogy objeveny právě tyto unikátní prostory.

Mikve sloužila k rituálnímu očišťování osob nebo předmětů. Židovští kněží se v mikvi očišťovaly před vstupem do chrámu, ženy například po menstruaci nebo po porodu. Z předmětů se očišťovalo hlavně nádobí, které bylo vyrobeno nežidovskými řemeslníky. Lázně se používají i jako součást obřadu konverze k judaismu – do vody musí být ponořen každý konvertita, muž i žena.

Rituální lázně v Praze slouží svému původnímu účelu až do dnešních dnů. Prostory jsou však otevřeny i návštěvníkům, jedná se o návštěvy s odborným průvodcem. Komentované prohlídky pro jednotlivce i skupiny maximálně patnácti osob se pořádají od neděle do pátku, vždy ve 13 hodin. Prohlídka trvá přibližně 30 minut. Cena prohlídky historické mikve je 100 Kč za osobu.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021