Úvod > Co chcete dělat? > Hotel Avion v Brně
Památky

Hotel Avion v Brně

Hotel Avion je vrcholným dílem meziválečné architektury nejen v rámci brněnského funkcionalismu. Svým významem patří ke špičkovým příkladům evropské architektury 20. let 20. století. Původně Ve své době představoval prototyp moderního velkoměstského hotelu.
Hotel na pěší zóně v samém centru města patří mezi nejužší hotely v Evropě. Architekt Bohuslav Fuchs měl k dispozici extrémně úzkou a přitom dlouhou stavební parcelu, kdy přední fasáda hotelu měřila pouhých sedm metrů. Způsob, jak se Fuchs vypořádal s tak omezeným prostorem, představuje světový unikát. Využil princip kontinuálního prostoru, kdy se jednotlivé místnosti kolem ústředního jádra v prvním a druhém poschodí neuzavírají a v pěti různých úrovních kompozičně navazují jedna na druhou. Osvětlení ze stropu i ze stran obstarávají skleněné cihly společně se zrcadlovými stěnami. Hotel byl dokončen v roce 1928.
 
Devítipatrová budova má dvě nejnižší podlaží vyhrazena pro kavárnu, zbývající patra zaujímá 37 hotelových pokojů. Už ve vstupní hale je od sebe jasně oddělen provoz přízemního bufetu, obytné části a kavárny. S vnitřní skladbou jejího prostoru se architekt vyrovnal zcela osobitým způsobem. Díky odvážnému řešení, kdy z konstrukce byly vypuštěny střední zdi, a strop byl uložen na železobetonových pilířích ve štítových zdech, se mu v kavárně podařilo potlačit pocit stísněnosti a ověřit si v praxi myšlenku kontinuálního prostoru. Ten tady není založen na mechanickém řazení prostorových jednotek, ale sousední místnosti jsou navzájem volně propojeny, prolínají se jedna do druhé a vytvářejí jednotný celek, oddělený zčásti nábytkem nebo sklem.
 
V roce 1948 byl Avion znárodněn a začleněn do národního podniku Československé hotely. Až do 90. let si zachoval svou původní funkci a jako ubytovací a hostinské zařízení s přestávkami sloužil i poté, co ho získali soukromí majitelé. Díky nejasným vlastnickým vztahům, nedostatečné údržbě a v neposlední řadě také změně klientely se však propadl do šedivého průměru několika zbylých hotelů z 20. a 30. let, jejichž charakteristický esprit nenávratně zmizel s politickými změnami v roce 1948.

Nyní hotel prochází rekonstrukcí pod taktovkou nových majitelů, kterými je slavná cirkusová rodina Berouskových. Jejich cílem je v centru města obnovit původní hotel s restaurací a kavárnou. V hotelu by chtěli vlastníci vybudovat malé muzeum s vyhlídkou, které by mělo být na jeho ve výšce 40 metrů. Expozice by měla přiblížit život a dílo funkcionalistického architekta Fuchse. Do provozu by měla být budova uvedena v roce 2019.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí