!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Klášter bosých karmelitánů ve Slaném
Památky

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném

Původně františkánský klášter, dnes klášter řádu bosých karmelitánů stojí při kostele Nejsvětější Trojice ve Slaném. Barokní stavba pochází z roku 1662. Karmelitáni zde nabízejí duchovní služby, ale i své produkty – vynikající klášterní džemy.
Původně františkánský, nyní karmelitánský Klášter patřil při svém založení roku 1655 mezi známky obnovy kraje zpustošeného třicetiletou válkou. Kostel vznikl v letech 1581-1602 jako hřbitovní chrám sloužící městu. Loretánská kaple se sochou černé Matky Boží představuje střed a srdce chrámu. Kapli nechal vestavět hrabě Bernard Ignác z Martinic po návratu z pouti do italského Loreta roku 1657. Její stěny zdobí cyklus výjevů ze života Panny Marie. Konvent kláštera je od roku 1996 obýván řádem Bosých karmelitánů. Komunitu v současné době tvoří 6 bratrů, tři z nich jsou kněží.

Bosí karmelitáni se věnují jak modlitbě, tak nějaké činnosti. Tomu přizpůsobují i vnější podmínky svého života. Denní řád - společná liturgie a dvě hodiny rozjímání v tichu tvoří jakési pilíře jejich dne. Plody takového způsobu života si nechtějí nechávat pro sebe, ale snaží se je předávat dále - například doprovázením v duchovním životě, v životě modlitby, pořádáním duchovních cvičení, přijímáním hostů v komunitě; ale třeba i formou vyučování nebo poradenství mimo klášter.

Mimo duchovního zážitku si můžete odnést i kus světského potěšení, a to vynikající džemy. Klášterní výběrové džemy vyrábějí bratři v klášteře ve Slaném z pečlivě vybraných plodů. Obsahují poctivých 65% ovoce a proto mohou nést označení "výběrové". Díky šetrnému zpracování a krátké době vaření si ovoce uchovává svou kvalitu, chuť i barvu. Klášterní výběrové džemy můžete koupit přímo v klášteře.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
26.10.
30.9.
13 kilometrů objevů

13 kilometrů objevů

Slaný, Střední Čechy
2.10.
28.11.
Doteky věčné krásy

Doteky věčné krásy

Kladno, Střední Čechy
11.9.
29.11.
Svět kostiček v Kladně

Svět kostiček v Kladně

Kladno, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Hejtmanský dvůr ve Slaném

Hotel Hejtmanský dvůr ve Slaném

Slaný, Střední Čechy
Pivovar Antoš ve Slaném

Pivovar Antoš ve Slaném

Slaný, Střední Čechy
Pivnice Továrna Slaný

Pivnice Továrna Slaný

Slaný, Střední Čechy