!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kostel Nejsvětější Trojice ve Slaném
Památky

Kostel Nejsvětější Trojice ve Slaném

Původně renesanční, později barokně přestavěný kostel Nejsvětější Trojice je součástí areálu Kláštera Nejsvětější Trojice, významné dominanty města Slaný.
Kostel vznikl v letech 1581-1598, a to jako protestantský hřbitovní kostel - z té doby se dochoval presbytář, okna presbytáře, sakristie s fragmenty nástěnný maleb a dvě věže.

Během třicetileté války byl zpustošen a přešel pod správu Martiniců, kteří povolávají františkány, aby při kostele založili klášter. Téměř současně se založením kláštera je postavena uprostřed hlavní lodi kostela loretánská kaple (1657), kterou nechává postavit hrabě Bernard Ignác z Martinic jako výraz tehdejší mariánské úcty. Roku 1665 je kostel po požáru barokně přestavěn, pravděpodobně italským architektem Domenicem Orsi.

Z interiéru kostela stojí za zmínku varhany z roku 1776, postavené Antonínem Reissem, které byly zakomponované do hlavního oltáře (na našem území řešení zcela ojedinělé). Dochovalo se bohužel pouze jejich torzo a rekonstrukce si vyžádá značné náklady.

Františkáni žijí ve Slánském klášteře až do roku 1950, kdy byli v rámci režimem organizované akce "K" vystěhováni a klášter jim byl zabaven.

Během doby komunismu sloužil klášter k nejrůznějším účelům: byla zde věznice s lehkou ostrahou, autoškola svazarmu nebo zoologická zahrada. Celý objekt velmi chátral. V devadesátých letech byl zdevastovaný klášter vrácen františkánům a ti ho darovali bosým karmelitánům.

Karmelitáni přišli do Slaného v roce 1996 a zahájili rozsáhlou rekonstrukci celého areálu i svého poslání.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 8. 2020
26.10.
30.9.
13 kilometrů objevů

13 kilometrů objevů

Slaný, Střední Čechy
2.10.
28.11.
Doteky věčné krásy

Doteky věčné krásy

Kladno, Střední Čechy
11.9.
29.11.
Svět kostiček v Kladně

Svět kostiček v Kladně

Kladno, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Hejtmanský dvůr ve Slaném

Hotel Hejtmanský dvůr ve Slaném

Slaný, Střední Čechy
Pivovar Antoš ve Slaném

Pivovar Antoš ve Slaném

Slaný, Střední Čechy
Pivnice Továrna Slaný

Pivnice Továrna Slaný

Slaný, Střední Čechy