Úvod > Co chcete dělat? > Mělnické vinařství Kraus
Gurmánská turistika

Mělnické vinařství Kraus

Mělnické vinařství Kraus je rodinná firma se sídlem na Mělníku. Produkuje lahvová vína vyrobená z vlastních hroznů. Vinice využívají příznivého mikroklimatu blízkosti řeky Labe, leží na mírných jihozápadních svazích. Daří se zde odrůdám Ryzlink rýnský, Hibernal a Pinot noir.
Tradice vinařství v rodině Krausů pokračuje již třetí generací. Jejím zakladatelem byl profesor Vilém Kraus, šlechtitel vinné révy, vysokoškolský pedagog a autor mnoha publikací o vinařství.

Produkce hroznů a výroba vína ve vinařství Kraus postupně roste, v současné době je plocha vinic 24 hektarů a roční produkce přibližně 120 000 lahví. Bílá vína tvoří zhruba 80 % produkce. Všechna vína jsou deklarovaná jako česká zemská. Nepoužíváme zavedenou klasifikaci vín založenou pouze na dosažené cukernatosti hroznů, našim cílem je optimální fyziologická vyzrálost hroznu a vhodný poměr cukrů a kyselin. Většina lahví je uzavřena šroubovými uzávěry, aby si vína déle zachovala svěžest a mladistvý projev.
 

Řízené degustace

Ochutnávka obsahuje úvodní vstup na téma historie mělnického vinařství, klimatických a půdních specifik zdejšího vinařství a pěstovaných odrůd. Další část výkladu je věnována obecnému hodnocení vín – krátce jsou popsány postupy posuzování jakosti vín, jejich vůně, chuť a celkový výraz. Degustační místo Vinařství Kraus se nachází přímo na vinici Klamovka, návštěva je možná po předchozím objednání na info@vinarstvi-kraus.cz.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021