Úvod > Co chcete dělat? > Město Opava jako názorná pomůcka ke studiu astronomie
Příroda

Město Opava jako názorná pomůcka ke studiu astronomie

Město Opava se pyšní názornou pomůckou – modelem sluneční soustavy v měřítku 1 : 626 576 000. Prvky modelu jsou "rozsety" po městě a jeho blízkém okolí, a to přesně tak, jako v reálu na obloze.
Na planetární stezce najdete každou planetu v podobě menší či větší kuličky s plaketou. Na ní je stručný popis a seznam umístění všech objektů. Díky modelu poznáte nejen významné pamětihodnosti Opavy, ale zároveň získáte věrnou představu o rozlehlosti a "prázdnotě" vesmíru, ve kterém žijeme. Přímá vzdálenost mezi Sluncem a nejodlehlejším Plutem je devět kilometrů, navštívíte např. náměstí sv. Hedviky, pevnost v Milostovicích a nebo Arboretum Nový dvůr.

Středem soustavy je Slunce, které představuje 230 cm velká koule v kašně na Horním náměstí, před budovou Hlásky. Jen pár metrů od Slunce se nachází Merkur, který naleznete poblíž Slezského divadla. Venuši znázorňuje dvoucentimetrová kulička poblíž kaple sv. Alžběty na Rybím trhu, poblíž Matiční ulice. Model Země má průměr pouhé 2 cm a 62 cm od ní je vzdálený Měsíc o průměru 0,6 cm. Od Slunce jsou modely Země a Měsíce vzdáleny asi 240 m. Země je umístěna pod kaštany před arkádami ve Dvořákových sadech. Mars stojí před budovou Rektorátu Slezské univerzity a znázorňuje ho kulička a průměru 1,1 cm. Jupiter o průměru 24 cm najdete v Městských sadech před sportovní halou. Saturn s průměrem 20 cm na vás čeká na úpatí pahorku pod kostelem sv. Petra a Pavla v Jaktaři. Model Uranu s průměrem 8,5 cm stojí přímo na Památníku čs. opevnění a armády v Milostovicích. Neptun s průměrem 8 cm zdobí park mezi kostelem a kulturním domem ve Stěbořicích. Nejvzdálenější objekt soustavy, 3,6 mm Pluto, je postaven před vstupem do arboreta v Novém Dvoře vzdáleném asi 9,5 km od centra Opavy.

Kromě 8 planet obsahuje stezka i Pluto a dvě planetky hlavního pásu (Oppavia a Silesia). Tyto planetky objevil zdejší rodák Johann Palisa, jehož jméno nese Hvězdárna a planetárium v Ostravě.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Stěbořice

Pivovar Stěbořice

Stěbořice, Severní Morava a Slezsko
Hostinec & Vitální svět Raduňka nedaleko Opavy

Hostinec & Vitální svět Raduňka nedaleko Opavy

Raduň, Severní Morava a Slezsko