Úvod > Co chcete dělat? > Minimuzeum československého opevnění z let 1935 – 1938
Památky

Minimuzeum československého opevnění z let 1935 – 1938

Nedaleko Moravského Krumlova, u obcí Rakšice a Bohutice, se rozkládá areál Minimuzea československého opevnění z let 1935 – 1938. Muzeum je tvořeno dvěma objekty lehkého opevnění vzor 37, jež byly vystavěny ve III. armádním sboru v rámci úseku 16 – Moravský Krumlov v roce 1938.
Objekt (A-140) je zrekonstruován do plánované podoby, které však nikdy nedosáhl kvůli Mnichovské dohodě z roku 1938. Okolo objektu je vybudována i provizorní překážka, která navazuje na překážku intervalovou protipěchotní. V rámci intervalové překážky jsou k vidění makety železných protitankových rozsocháčů a betonové překážky.

Ve druhém objektu (A-120) je zřízena expozice poválečné reaktivace opevnění a je zde k nalezení expozice modelů všech typů lehkého opevnění vzor 37. Pevnůstky mají díky rekonstrukci novou omítku včetně kamuflážního nátěru.
 
Objekty jsou v době přítomnosti provozovatele opatřeny dobovou výstrojí, výzbrojí a vybavením. V pravé střelecké místnosti objektu A-140 bývá instalována 'Univerzální kulometná lafeta vz. 37' (krycí označení DZ-19 a také známá jako 'Brněnská lafeta). V ní bývá k vidění originál lehký kulomet vz. 26. V levé střelecké místnosti bývá osazena 'Úplná lafeta vz. 38' ('Strakonická lafeta') v modifikaci 'těžká' spolu s těžkým kulometem vz. 37. Expozice dále zahrnuje funkční ventilátor, periskopy, bedničky na náboje, ženijní vybavení a další součásti dobové výstroje, výzbroje a vybavení objektu lehkého opevnění vz. 37. V objektu A-120 se nachází poválečná univerzální lafeta č.1 (UL1), kde bývá osazen lehký kulomet vz. 59.

V okolí muzea je možné prohlédnout si základovou desku objektu LO (300 m od objektů muzea), dále pak výkop pro objekt LO. V blízkosti železniční trati (50 m od parkoviště pro osobní automobily) se nachází uzamčený objekt vz. 37 A-140z (6087). U silnice mezi Olbramovicemi a Rakšicemi je nedokončený, avšak volně přístupný objekt vz. 37 A-160 (6088), který je sledovým sousedem objektu A-140 (hlavní muzejní objekt). 
 
Parkoviště pro osobní automobily je umístěno za železničním přejezdem, cca 350 m od muzea. Od parkoviště vede k muzeu značená trasa lesem. Od železniční stanice je muzeum vzdálené 1 km. Přes Bohutice není cesta na muzeum značená. Pod muzeem prochází cyklistická trasa č. 5006.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Regionální produkty Znojemska

Regionální produkty Znojemska

Moravský Krumlov, Jižní Morava
Hotel Rokiten

Hotel Rokiten

Moravský Krumlov, Jižní Morava
Vinařství Hanzel v Miroslavi

Vinařství Hanzel v Miroslavi

Miroslav, Jižní Morava
Stellplatz Železňák

Stellplatz Železňák

Ivančice, Jižní Morava