Úvod > Co chcete dělat? > Modlitebna Církve bratrské v Černošicích
Památky

Modlitebna Církve bratrské v Černošicích

Oblá organická architektura nechává velký prostor pro fantazii. A tak při pohledu na modlitebnu můžeme vidět například vlnu, klenbu, inspirováni Starým Zákonem, velrybu z vyprávění o Jonášovi nebo Noemovu archu z příběhu o potopě.
Je to zděná klenba obrácená k nebi jako nádoba na déšť, kde to málo betonu, co autoři použili, je pro přehlednost vidět. Tak jako je barok formován bezmeznou řekou cihel proudících všemi směry, je černošický kostel jeho, svým způsobem, opakem – cihlovou sofistikovanou skořepinou. Není jen domem na modlení, ale i domovem velkého bratrství.

Modlitebna slouží věřícím i jako prostor pro neformální setkávání různých sociálních a generačních skupin, pro pořádání koncertů či pro klub s hlídáním dětí. Nechybí zde ani příjemná kavárna. Náboženským a veřejným funkcím slouží přízemí stavby, v prvním patře je situován byt kazatele a technické prostory.

Slovy autora, architekta Zdeňka Fránka je nový kostel v Černošicích bílý jako peřina, špičatý a zároveň oblý jako křídla anděla, jeho povrch je strukturovaný, stejně jako peří, vroubkovaný (na fasádě) jako sjezdovka po ránu, je jako holubice a zároveň tučňák, je to prý i loď…
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021