Úvod > Co chcete dělat? > Moravská vesnička na Kapucínském náměstí v Brně – model všedního života na moravské vesnici
Kultura

Moravská vesnička na Kapucínském náměstí v Brně – model všedního života na moravské vesnici

Moravská vesnička vznikla původně jako hračka pro autorova syna v roce 1983 a neustále se dohotovuje. Znázorňuje život na vesnici v 19. století. V současnosti se nachází v přízemí a v prvním patře na ploše 120 m².
V Moravské vesničce najdete například vodní a větrný mlýn, zámek, školu, cihelnu, kostel a dalších 60 domečků a hospodářských stavení. Dobová řemesla se stále doplňují a naleznete zde mlynáře, tesaře, koláře, dobovou zabíjačku, kováře, jarmark, hospodu s tancovačkou, prádelnu, mlat, bednáře, hasiče a další řemesla související s životem na vesnici.

V současnosti je ve vesničce 560 postaviček a z toho 180 pohyblivých. Samozřejmě nemohou chybět hospodářská zvířata, která byla nezbytnou součástí života vesničanů. Pro znázornění dnes již skoro zapomenutých řemesel slouží stručné popisky na stěnách.

Autorem Moravské vesničky je pan Miroslav Mužík z Blanska. Expozici naleznete v  Brně na Kapucínském náměstí, cca 5 minut od hlavního nádraží. Vstup k Moravské vesničce je uličkou pod kostelem, který slouží stejně jako vstup ke kryptě. Vesnička je stručným průřezem historie řemesel a je  vhodná jako součást výuky pro MŠ a ZŠ či dospělé i seniory, kteří rádi zavzpomínají na své mládí.
 

Prohlédněte si také betlém

Součástí expozice na Kapucínském náměstí je také betlém úctyhodných rozměrů (9,4 m délky), kde se nachází 470 figurek (postav a zvířat), z nichž zhruba 250 je pohyblivých. Velikostí je betlém jeden z nejrozsáhlejších v celé ČR a stále se rozšiřuje. V českých betlémech neobvyklá písková barevnost krajiny, kamenité a vyprahlé okolí chýše s jesličkami jsou, jak potvrdili návštěvníci pocházející přímo z Izraele, velmi věrohodné a blízké skutečnému prostředí.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Monogram Espresso Bar v Brně

Monogram Espresso Bar v Brně

Brno, Jižní Morava
Monogram Espresso Bar v Brně

Monogram Espresso Bar v Brně

Brno, Jižní Morava
Kavárna Air Cafe

Kavárna Air Cafe

Brno, Jižní Morava