Od roku 1886 shromažďuje Muzeum
Českého ráje v
Turnově doklady o
kulturním a dějinném vývoji regionu i města. Bohaté sbírky tvoří fondy archeologie, etnologie, mineralogie, historie, umění a archiválií. To, čím se turnovské muzeum vymyká z řady regionálních vlastivědných muzeí, je jeho specializace na dokumentaci, zpracování a sběr
drahých kamenů. Mineralogická pestrost regionu a téměř čtyřsetletá tradice broušení drahých kamenů a zlatnictví v Turnově poskytují základ k odborné výzkumné práci překračující hranice regionu i naší země.
V
expozici nazvané Klenotnice uvidíte šperky, nádoby z drahých a ušlechtilých kamenů a stříbrnické tepané práce z let 1891-1954, které patří k tomu nejlepšímu z českého a evropského uměleckého řemesla první poloviny 20. století. Klenotnice nápaditě využívá dispozice působivých podzemních prostor muzea z režného pískovcového zdiva s unikátními cihlovými klenbami ze začátku 19. století.
Příležitostně v souvislosti s pořádanými výstavami je pro návštěvníky muzea zpřístupněna
muzejní herna, kde probíhají interaktivní programy zaměřené na názornou výuku a prezentaci jednotlivých odborných oddělení muzea. Tyto programy jsou určeny především pro školní mládež.
Pro děti je připrvena také
interaktivní stezka muzeem - naučná hra plynule provádí návštěvníky stálými expozicemi a je jakýmsi putováním kamene od jeho vzniku, po zpracování až v jeho proměnu ve šperk.