!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Českého ráje v Turnově
Kultura

Muzeum Českého ráje v Turnově

Muzeum v Turnově specializované na dokumentaci, zpracování a sběr drahých kamenů. Celoročně mohou návštěvníci navštívit na nádvoří muzea zlatnickou dílnu, kde se seznámí s tradičním zlatnickým řemeslem.
Od roku 1886 shromažďuje Muzeum Českého ráje v Turnově doklady o kulturním a dějinném vývoji regionu i města. Bohaté sbírky tvoří fondy archeologie, etnologie, mineralogie, historie, umění a archiválií. To, čím se turnovské muzeum vymyká z řady regionálních vlastivědných muzeí, je jeho specializace na dokumentaci, zpracování a sběr drahých kamenů. Mineralogická pestrost regionu a téměř čtyřsetletá tradice broušení drahých kamenů a zlatnictví v Turnově poskytují základ k odborné výzkumné práci překračující hranice regionu i naší země.

V expozici nazvané Klenotnice uvidíte šperky, nádoby z drahých a ušlechtilých kamenů a stříbrnické tepané práce z let 1891-1954, které patří k tomu nejlepšímu z českého a evropského uměleckého řemesla první poloviny 20. století. Klenotnice nápaditě využívá dispozice působivých podzemních prostor muzea z režného pískovcového zdiva s unikátními cihlovými klenbami ze začátku 19. století.

Příležitostně v souvislosti s pořádanými výstavami je pro návštěvníky muzea zpřístupněna muzejní herna, kde probíhají interaktivní programy zaměřené na názornou výuku a prezentaci jednotlivých odborných oddělení muzea. Tyto programy jsou určeny především pro školní mládež.

Pro děti je připrvena také interaktivní stezka muzeem - naučná hra plynule provádí návštěvníky stálými expozicemi a je jakýmsi putováním kamene od jeho vzniku, po zpracování až v jeho proměnu ve šperk.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 6. 10. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Pukū

Pukū

Turnov, Český ráj
Ábelův Mlýn

Ábelův Mlýn

Turnov, Český ráj