Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Františka Miroslava Čapka v Lišově

Muzeum Františka Miroslava Čapka v Lišově

Kultura
V Lišově v objektu Schwarzenberského špitálu je umístěna zajímavá výstava, vypovídající o bohaté historii města Lišova a okolí.
Muzeum v Lišově má bohatou historii;  již před válkou se pyšnilo rozsáhlými sbírkami národopisné a kulturně historické povahy. V 60. letech 20. století však bylo muzeum zrušeno a sbírky byly převedeny do muzeí nadřazeného typu. Po změně režimu bylo muzeum obnoveno a dnes zve na expozici kulturní historie a řemesel, která odráží kulturu, hospodářství a řemesla v rámci každodenního života ve městě v průběhu uplynulých staletí.

Sbírkové předměty, fotografie i dobové listiny dokumentují každodenní pracovní i sváteční život. Jednotlivé výrobky, nářadí,výrobní náčrty a plány přibližují tradice místní řemeslnické výroby, především nábytkářství, které v uplynulých dvou staletích představovalo zdejší dominantní  hospodářské odvětví. Lišovské nábytkářství bylo významné nejen v rámci někdejší československé republiky, ale nábytek zde vyráběný byl vyvážen i do zahraničí.  O významu tohoto řemesla svědčí skutečnost, že v době 1. republiky bylo v Lišově na 120 specializovaných nábytkářských firem. Výstava prezentuje také tradiční rukodělnou zemědělskou výrobu v okolí města.

V muzeu jsou i krásné blaťácké kroje, které vypovídají o skutečnosti, že Lišov leží na okraji tradiční národopisné oblasti Blat. Zvláště vystavené ženské  kroje jsou bohaté na typické blatské výšivky; bohatší selky je nosily do kostela a na poutě.

Muzeum nese jméno lišovského rodáka a čestného občana města Františka Miroslava Čapka, který za svůj život shromáždil cennou sbírku blaťáckých krojů a jiných národopisných předmětů a velkou část věnoval právě lišovskému muzeu.
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 9. 2019
15.6.
30.11.
Léto v Jižních Čechách - vouchery pro turisty

Léto v Jižních Čechách - vouchery pro turisty

České Budějovice, Jižní Čechy
28.8.
30.8.
Zapůjčení raftů na Čertovy proudy 2020

Zapůjčení raftů na Čertovy proudy 2020

České Budějovice, Jižní Čechy
24.1.

"Labutí jezero" v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jižní Čechy
26.6.
30.8.
Slovenské U.F.O. a jiné transcendence

Slovenské U.F.O. a jiné transcendence

České Budějovice, Jižní Čechy