!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Slezský venkov v Holasovicích
Muzeum Slezský venkov v Holasovicích
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Muzeum Slezský venkov v Holasovicích

Holasovické muzeum se nachází v areálu bývalé zemědělské usedlosti a dokumentuje venkovský meziválečný život Slezanů. Vzniklo díky místním nadšencům, kteří během pár let nasbírali několik tisíc exponátů. Základem jsou prvorepublikové předměty, mapy z katastru a další dokumenty.
Muzeum je zaměřeno především na život slezské vesnice do poloviny 20. století. Důraz je kladen na období a tradice 1. republiky. V bývalém ovčíně je expozice dobového bydlení, přípravy a skladování potravin, domácích prací, sbírka žehliček a kuchyňských vah.
 
V bývalém šrotovníku se nachází recepce s hygienickým zařízením, ve stodole jsou k vidění zemědělské stroje a polní nářadí. V kůlně je umístěna kovárna, stolařská
dílna, dobová technika, obecná škola, knihovna a různá řemesla. Muzejní expozice je otevřená, neustále se vyvíjí a doplňuje.
 
Z historie dvora v Holasovicích: hospodářský dvůr vznikl v místech někdejšího hradiště na návrší uprostřed obce již ve středověku. Při dělení Opavska v roce 1377 připadly Holasovice ke Krnovskému knížectví. Roku 1623 byl velkostatek udělen Karlovi z Lichtenštejna. Po rozparcelování velkostatku po roce 1918 vznikl z dvora zbytkový statek, který získal Ludvík Havlíček. Ten mu byl roku 1938 zabaven Němci a v roce 1948 konfiskován.
 
Prostor dvora byl postupně zastavován hospodářskými budovami, až vznikl rozsáhlý areál se dvěma nádvořími propojenými průjezdem ve stodole. Většina dnešních staveb byla postavena nebo přestavěna v 19. století. Nejstarším objektem je zřejmě barokní sýpka z konce 18. století, která je památkově chráněná. V budoucnu by se měl areál s novým názvem - Dvůr v Holasovicích - proměnit v důstojné centrum obce. Z 1. nádvoří bude vytvořena reprezentační náves, obklopená objekty občanské vybavenosti a bydlení.


Nové expozice

Expozice Muzea Slezský venkov se rozrostla o historické lyže a brusle. Nově zde návštěvníci odhalí tajemství lyžařských dějin, které se u nás začaly psát před 130 lety. První lyže tehdy dovezl z Norska do Prahy průmyslník a propagátor sportu Josef Rössler – Ořovský, který se k nim dostal v podstatě omylem. Když si psal o ceník bruslí, přeložili si v Norsku jeho „Bruslařský klub“ jako „Bruslar ski klub“ a zaslali mu rovnou i nabídku lyží. Poprvé je vyzkoušel v lednu 1887 na Václavském náměstí. Masově se lyžování rozmohlo v Krkonoších, a to díky Janu Harrachovi, který se zhruba ve stejné době také nechal inspirovat v Norsku. První ski si dovezl ze světové výstavy v Oslu, protože mu připadaly jako dobrý prostředek pro usnadnění pohybu po zasněžených lesích.

I brusle původně sloužily k práci, a ne k zábavě. Jedny z nejstarších měly podobu prkýnka, které se přivazovalo kůží k botám. Aby se hospodáři mohli pohybovat po zledovatělém dvoře, tak měli na jedné noze takovouto brusli a na druhé botu.
Výše zmíněné předměty patří k nejstarším exponátům muzea, naopak k nejmladším patří takzvané kačenky, brusle, na kterých se učili jezdit naši rodiče a prarodiče. Nejmladší lyže pak pocházejí z 60. let a určeny byly mladším školákům
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020
11.7.
16.7.
Týden výtvarného tvoření

Týden výtvarného tvoření

Opava, Severní Morava a Slezsko
18.7.
24.7.
Zdraví ve mně, zdraví v nás

Zdraví ve mně, zdraví v nás

Opava, Severní Morava a Slezsko
25.7.
1.8.
Letní pěvecká škola v Holosu

Letní pěvecká škola v Holosu

Opava, Severní Morava a Slezsko
31.7.
Hudební festival Vlaštovské schody

Hudební festival Vlaštovské schody

Opava, Severní Morava a Slezsko

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Stěbořice

Pivovar Stěbořice

Stěbořice, Severní Morava a Slezsko