!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze
Památky

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Sedmi parašutistům (Adolf Opálka, Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc), kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se po jeho provedení nepodařilo včas opustit Prahu a v tomto kostele za pomoci pravoslavné církve získali vhodný úkryt. Říšská policie po nich okamžitě zahájila rozsáhlé pátraní, zatkla a vyslýchala velké množství osob. Kvůli zradě výsadkáře Karla Čurdy a sérii několika výslechů se nacistům po třech bezradných týdnech podařilo vypátrat úkryt vykonavatelů Heydrichova atentátu – paradoxně chvíli před tím, než měli být výsadkáři odvezeni z krypty do bezpečného úkrytu. Několikahodinový boj nakonec ukončili sami parašutisté – ti, kdo doposud žili, volili dobrovolnou smrt.

Dne 18. června 1942 příslušníci SS a Gestapa obklíčili kostel a brzy ráno zde došlo k boji. Bojovalo se uvnitř kostela, na kůru i v kryptě. Na vnější zdi krypty jsou dodnes patrné stopy po kulkách. Protože byl tento boj od začátku ztracený, nechali si parašutisté své poslední kulky pro sebe a také je použili. Když hlavní jednotky Němců pronikly do kostela, byly již hrdinové národa mrtvi. Představitelé Československé církve husitské s biskupem Gorazdem v čele byli zatčeni a popraveni. Na základě této události byla také Československá pravoslavná církev roku 1942 dočasně zrušena.

Před kryptou a v kryptě kostela naleznete expozici věnovanou právě osudům statečných parašutistů. Kromě základních informací o období let 1938 až 1945 je výstava doplněna o řadu unikátních předmětů a audiovizí. V úvodu se seznámíte s osudovými dny podzimu 1938, historií vzniku Protektorátu Čechy a Morava v březnu 1939, nástupem Reinharda Heydricha do funkce zastupujícího říšského protektora v září 1941 a nastolením krvavého teroru na našem území. Další část líčí okolnosti příprav atentátu a průběh operace Anthropoid až do jejího vyvrcholení dne 27. května 1942. Závěr expozice je věnován tragickým osudům parašutistů i jejich spolupracovníků z řad domácího odboje (zvláště příslušníků Sokola a české pravoslavné církve), bez jejichž pomoci by se atentát nemohl nikdy uskutečnit.

V kryptě pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje jsou pak umístěny bronzové busty parašutistů, kteří zde padli (dílo akad. soch. Milana Bendy), spolu s jejich životopisy.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 4. 11. 2019
21.6.
Běh zámeckým parkem

Běh zámeckým parkem

Velké Březno, Severozápadní Čechy
23.6.
Bendův komorní orchestr na Velkém Březně

Bendův komorní orchestr na Velkém Březně

Velké Březno, Severozápadní Čechy
18.7.
Hraběcí mlsání

Hraběcí mlsání

Velké Březno, Severozápadní Čechy