!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky
Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Tatra 80 "> parostroj
+ Přidat foto
Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.
Množství historických architektonických modelů, plánů, projektů či stavebních artefaktů od 19. do 20. století najdete v expozici architektura, stavitelství a design. Ocitnete se tak v secesní či kubistické ulici s dobovou dlažbou, lavičkou, lucernou, fasádami a můžete nahlédnout do pracoven architektů vybavených originálním nábytkem. V expozici astronomie je prezentován soubor jedinečných astronomických přístrojů z 16.–20. století, doplněný originálními dokumenty, výkresy a mapami. Na funkčních modelech pochopíte principy historických měřících a pozorovacích zařízení.

Historický příběh automobilu, motocyklu, letectví, lodní či železniční dopravy v českých zemích dokumentují unikátní sbírkové předměty objasňující historické souvislosti vývoje dopravy a společnosti. Obdivovat zde můžete první československý automobil, vůz NW President z roku 1898. Dalším unikátem je letoun Kašpar JK z roku 1911, na kterém Jan Kašpar vykonal první dálkový let v dějinách českého letectví. Za pozornost stojí i automobil Tatra 80 z roku 1935, užívaný prezidentem Masarykem, a stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945. Do osvobozené vlasti se s ním vrátili českoslovenští letci bojující ve Velké Británii.
 

Od tiskařství k expozici času

Expozice tiskařství vás zavede do prostředí tiskařské dílny, která je vybavena originálními historickými stroji z 19.-20 století. Dojem umocňuje provozní zašpinění, vůně tiskových barev, originální pomůcky či matrice. Fotografický ateliér je vstupní součástí expozice Foto-kino. Jde o funkční maketu živnostenského fotografického ateliéru na denní světlo z přelomu 19. a 20. století. Najdete tu kolekci ateliérových, technických a salonních fotografických přístrojů, ale též další dobové rekvizity. Za nejcennější vystavený exponát je považována tzv. kynžvartská daguerrotypie, fotografie Zátiší v ateliéru z roku 1839, která je do Národního technického muzea dlouhodobě zapůjčena ze Zámku Kynžvart. Jejím autorem je samotný vynálezce fotografie J. L. M. Daguerre

Expozice Technika v domácnosti představuje vývoj technických “pomocníků v domácnosti” v českých zemích od poloviny 19. století do současnosti. Expozice se soustřeďuje výhradně na mechanické, plynové i elektrické domácí spotřebiče. Šest set metrů čtverečních výstavního sálu je prostoupeno dějinami techniky, která usnadnila hygienu, úklid, praní a žehlení, šití, úpravu oděvů i přípravu pokrmů.

Expozice Chemie kolem nás a Měření času je koncepčně pojata jako příběh potkávání člověka a chemie během dne. Cílem expozice je poukázat na souvislosti, které si řada lidí vlastně vůbec neuvědomuje. Řada předmětů, které bereme denně i několikrát do ruky, mnoho dějů, které považujeme za běžné, pochází od chemiků ve výzkumných, vývojových, technologických a průmyslových laboratořích. Nová expozice Měření času prezentuje hodinářské sbírky v Národním technickém muzeu a zobrazuje technický vývoje chronometrie. Vedle elementárních časoměrných přístrojů jako jsou sluneční, vodní, ohňové a přesýpací hodiny a mechanických kolečkových hodin, kterým je v expozici dán velký prostor, jsou zde dokumentovány také formy využití elektřiny, elektroniky a nakonec též aplikace kvantových fyzikálních jevů při konstrukci hodin.
 

Modely dolů, Interkamera a TOP secret

Hnací stroje a motory vás zasvětí do tajemství velkých energetických mechanických i elektrických strojů a hnacích jednotek dopravních prostředků. Některé z nich budou předváděny v chodu (parní stroje, stacionární spalovací motor Lorenz).

Maketa rudného a uhelného dolu pochází z padesátých let dvacátého století. Její chodby dosahují rozlohy 350 metrů čtverečních a už sama o sobě tvoří unikátní soubor sbírkových předmětů a věrohodně ztvárněných dioramat. V doprovodu lektora v dole na vlastní kůži pocítíte reálné prostředí dolů, když sfáráte důlní šachtou a na cestu vám posvítí karbidové lampy. Dále zde spatříte rekonstrukci slovanské železářské hutě z devátého století, původní strojní vybavení kovacího hamru, modely dřevouhelných vysokých pecí z počátku devatenáctého století či model Vojtěšské huti v Kladně s prvními koksovými vysokými pecemi z roku 1856.

V expozici Interkamera, která navazuje na část prezentující vývoj fotografické technik se seznámíte s historickými i současnými druhy prostorové fotografie, fotochemickými procesy barevné fotografie, principy barevného zobrazování v digitální fotografii a vývojem fotografického zachycení pohybu. Vlastnoručně si lze vyzkoušet i fotoaparáty z předminulého století.

Interativní putovní výstavu o špionážních technikách s názvem Top Secret můžete vyzkoušet ve výstavním sálu Technika hrou. Na desítkách exponátů si vyzkoušíte principy daktyloskopie, balistiky či kódování dokumentů. Součástí prohlídky je také hledání skryté kamery, odposlech tajné konverzace, odemykání zámku bezpečnostního trezoru nebo luštění šifry.
 

Odhalte jak fungue televizní studio

Zásluhou spolupráce s Českou televizí se do Národního technického muzea dostala funkční televizní technika a technologické stojany a nábytek, které v letech 1997 až 2011 sloužily ve studiovém komplexu SK8 objektu zpravodajství na Kavčích horách pro každodenní vysílání. V poslední době se právě odsud vysílaly sportovní pořady, například vstupy do přímých přenosů fotbalu či hokeje.

Celý komplex expozice je s ohledem na svůj charakter přístupný s průvodcem, který návštěvníkům názorně ukáže, jak studiová technika funguje. Součástí expozice jsou také informace na panelech a infokiosku. V expozici se několikrát v týdnu konají workshopy vedené zkušenými televizními pracovníky, kteří účastníky seznámí s funkcí jednotlivých přístrojů a prací v televizním studiu. Expozice Televizní studio se nachází v 3. patře budovy Národního technického muzea.
 

Expozice kontaktních čoček

Novinkou je expozice Historie kontaktních čoček, která mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček. Expozice vznikla ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie Akademie věd ČR.
 

Muzeum na Masarykově nádraží

Národní technické muzeum chystá vybudovat nové železniční muzeum v areálu bývalých výtopen Masarykova nádraží v Praze. Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout na 150 historických parních lokomotiv, prvorepublikových drezín nebo vagonů z druhé světové války. Nové muzeum by mělo být veřejnosti zpřístupněno v roce 2028.
 

Národní technické muzeum v Praze
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:

2018 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku – za projekt „Prezidentský vlak 2018“
2017 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2017 – za výstavu „Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně“
2015 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2015 – za projekt „Centrum stavitelského dědictví Plasy
2015 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2015 – za publikaci za publikaci „Zámek s vůní benzínu“, ve spolupráci s Národním památkovým ústavem
2013 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2013 – za projekt „Národní technické muzeum dokončeno“
2006 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2006 – za nový depozitář Národního technického muzea v Čelákovicích
2005 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní počin roku 2005 – za renovaci sportovního automobilu Jawa 750 „1000 mil československých"
2005 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2005 – za projekt „Vysoušení archiválií postižených povodní roku 2002 ruční metodou na vysoušecím pracovišti Národního technického muzea“
2003 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní publikace roku 2003 – za třísvazkové publikace „Studie o technice v českých zemích 1945–1992“
 

Cestování bez bariér: Národní technické muzeum

Bezbariérový vstup do muzea se nachází dole vpravo od schodiště k hlavnímu vstupu do muzea. Je nutné oslovit ostrahu muzea nebo zazvonitu bezbariérového vchodu na zvonek. Vstup je vhodný pro vozíčkáře. Přístup do všech pater a expozic muzea je bezbariérový a jednotlivá patra jsou propojena výtahem. Výjimkou je expozice Dopravy, kde je vstup do podlaží sálu řešen posuvnou plošinou (plošina je určena pouze pro vozíčkáře).
Zobrazit více