Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu
Příroda

Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu

Pod Křížovým vrchem si můžete projít naučnou stezku, která je obohacena interaktivními prvky na informačních panelech. Jedná se o strmý kopec s několika skalními věžemi. Pojmenován je podle křížové cesty, která byla vytvořena v 17. století.
Křížový vrch se nachází asi kilometr severně od Dolního Adršpachu. Jedná se o strmý kopec s několika skalními věžemi. Pojmenován byl podle křížové cesty, která zde byla vytvořena v 17. století. Jedná se o litinové, zčásti polychromované reliéfy, zasazené přímo do skal. Nedávno byla křížová cesta zrestaurována.

Vrcholové skalní partie tvoří přírodní rezervaci Křížová cesta. Původně celistvou tabulovou plošinu kvádrových pískovců dnes připomínají skalní útvary roztodivných tvarů včetně několika až čtyřicetimetrových pískovcových skalních věží. Na některých z těchto útvarů byla v 17. století osazena křížová cesta v podobě litinových, částečně polychromovaných desek s výjevy jednotlivých zastavení Krista během jeho poslední cesty na Golgotu.
 
Z vrcholu Křížového vrchu jsou pěkné výhledy na Adršpašské skály, Mirošovské stěny, Javoří hory, Soví hory a Krkonoše. Od roku 2005 Křížový vrch spadá do soustavy Natura 2000 jako ptačí oblast, a to kvůli ochraně sokola stěhovavého a výra velkého. Původně tudy vedla cesta od Adršpašského zámku podle kapličky mezi Křížovým vrchem a Svatým kopečkem na Zdoňov a dále do slezského Frýdlantu.
 
Naučná stezka začíná u Hotelu Lesní zátiší v Adršpachu (poblíž nádraží ČD), kde se nachází rozcestí a také žlutá turistická značka, která vás dovede na Křížový vrch. Celková délka trasy je asi 2 km.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Pod Křížovým vrchem v Adršpachu

Penzion Pod Křížovým vrchem v Adršpachu

Adršpach, Královéhradecko
Kovářova kobyla

Kovářova kobyla

Teplice nad Metují, Královéhradecko
Autokemp Bučnice v Adršpašských skalách

Autokemp Bučnice v Adršpašských skalách

Teplice nad Metují, Královéhradecko
Chalupa Adršpach

Chalupa Adršpach

Adršpach, Královéhradecko