Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí se nachází na
valtickém náměstí. Budova vznikla ve II. polovině 17. století, kdy se při stavbě kostela dotvářelo i valtické podzámčí. Tento komplex budov na valtickém náměstí, v nichž se muzeum nachází,
sloužil zámecké hospodářské správě lichtenštejnských statků. Koncem 19. století byly budovy do značné míry přestavěny a vzhled domů na náměstí byl
architektonicky sjednocen do současného vzhledu.
Expozice valtické pobočky
Národního zemědělského muzea jsou zaměřené na
historii vinařství, ovocnářství a přírodní bohatství Lednicko-valtického areálu. Ukazují, jak důležité je uchování křehké rovnováhy mezi člověkem a krajinou. Všechny části obsahují řadu
interaktivních prvků, lidé zde mohou poznávat
typy vůní charakteristické pro jednotlivé odrůdy vín, vyzkoušet si
kvíz s vinařskou tematikou nebo zhlédnout
film o sklepním hospodářství.
Stálé expozice: Příroda, vinařské lisy a historie ovocnářství
V obnovené expozici Krajina Lednicko-valtického areálu se zájemci seznámí se základními biotopy – rybníkem, lesem, polem, loukou, mokřadem a sadem. Součástí expozice je také trojrozměrná mapa s nejdůležitějšími architektonickými památkami, které se v této jedinečné oblasti nacházejí a jsou spjaté se šlechtickým rodem Lichtenštejnů. K velkým lákadlům expozice patří velkoobjemová akvária s tuzemskými rybami, trojrozměrný dalekohled s možností nahlédnout do krajiny v oblasti, kinestetická lávka navozující iluzi chůze v mokřadu nebo interaktivní herbář se zábavným poznáváním dřevin.
Expozice Historické vinařské lisy a nářadí nabízí řadu unikátních exponátů, např. vinařský lis z roku 1719. Vývoj vinařství nastiňuje namáhavou ruční práci, původně spojenou s vinařstvím, až po moderní výkonné technologie. Historické dřevěné vinařské lisy jsou ukázkou řemeslné zručnosti a také uměleckých artefaktů. Vinný sklep představuje produkci významných vinařských podniků jižní Moravy a nabízí návštěvníkům krátké posezení u dubových stolů.
V expozici Historický vývoj ovocnictví, zelinářství a vinařství najdete nejen staré zahradnické nářadí, ale i parafínové modely ovoce a zeleniny představující i odrůdy, které již v obchodech ani sadech nenajdete. Návštěvník se může seznámit se starým nářadím na obdělávání půdy i s předměty používanými při pěstování speciálních druhů zelenin (např. chřestu). Expozici dominuje unikátní drtič ovoce sestávající z dřevěného žlabu a kamenného kola a domácí pálenice kořalky. Zaujme i velká líska na sušení švestek, jakožto půvab nepostrádající dřevěný lis.
Všechny části obsahují řadu interaktivních prvků, lidé zde mohou poznávat typy vůní charakteristické pro jednotlivé odrůdy vín, vyzkoušet si kvíz s vinařskou tematikou nebo zhlédnout film o sklepním hospodářství.
Nová expozice pro děti ve sklepě
Nová expozice s názvem Tajemný život v půdě se nachází ve sklepních prostách a je určena především dětem. Mohou se zde seznámit s půdními organizmy, naučí se rozeznávat typy půd a seznámí se také s negativními důsledky lidské činnosti pro půdu a vodu.
Minisad na nádvoří
Sadovnická úprava
muzejního nádvoří poskytuje, hlavně v letních dnech, možnost odpočinku a osvěžení. Na volné ploše dvora je tradičně pořádána
sezónní výstava letniček a balkónových květin, které lákají svou barevnou i tvarovou pestrostí.
Výstavy a další nabídka muzea
Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny připravuje každou sezonu několik výstav a akcí, oblíbená je výstava letniček nebo podzimní Vinobraní a Dýňobraní. Návštěvu muzea doporučujeme i rodinám s malými dětmi a školním skupinám, pro něž jsou připraveny lektorské programy.
NZM Valtice nabízí, po předchozí dohodě (objednávce), pro skupiny (min. 8 osob) i mimosezónní prohlídky, možnost rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů a pronájem prostor pro kulturní a společenské akce. Pro mateřské i základní školy muzeum připravuje lektorské programy, skupinám zájemců nabízí prohlídky s průvodcem.