!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Památník Lidice - vzpomínka na obec vypálenou nacisty
Památník Lidice - vzpomínka na obec vypálenou nacisty
"> "> "> "> Foto: Památník Lidice, autor: Ladislav Renner "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Památník Lidice - vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.
Ačkoli obec neměla s činem nic společného, gestapo vykonalo právě na obyvatelích Lidic brutální akt pomsty. Zastřeleno bylo 173 mužů, ženy byly odvlečeny do koncentračního tábora Ravensbrück a děti buď předány k poněmčení nebo odvezeny do polského Chelmna. 

Památník Lidice dnes tvoří upravené pietní území se společným hrobem lidických mužů, dále pak základy původních statků, muzeum s audiovizuální expozicí „A nevinní byli vinni…“ a výstavní síň In memoriam, věnovaná historii obce a památníku. Prohlédnout si můžete také galerii, kde je umístěna část sbírky uměleckých děl, která v poválečných letech Lidicím věnovali umělci z celého světa, Růžový sad a sousoší dvaaosmdesáti zavražděných lidických dětí od akademické sochařky Marie Uchytilové. Od dubna 2008 zde působí vzdělávací středisko pro mládež a badatelna

Díky práci Vojenského topografického ústavu v Dobrušce můžete zhlédnout v recepci muzea Památníku Lidice video ukázku simulace obrysů původní obce Lidice. Během virtuálního přeletu nad Pietním územím a novými Lidicemi před námi začínají z mlčící krajiny pomalu vystupovat siluety již neexistujících domů. S pomocí moderní techniky si tak můžete mnohem lépe přestavit, jakou obcí původní Lidice byly.

K uctění památky dětských obětí zavražděných Němci, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech, byla založena Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice. Výstava se v ČR koná pravidelně již od konce 60. let 20. století a je dobře známa nejen mezi dětmi a učiteli v ČR, ale i v celém světě, protože se jí každoročně účastní tisíce dětí ze všech kontinentů. Do roku 1972 byla národní soutěží, potom změnila svůj statut a stala se výstavou mezinárodní.

Zejména v hlavní turistické sezoně doporučujeme prohlídku předem objednat přes formulář na webových stránkách nebo na telefonních číslech 312 253 755 a 312 253 088.
 

Ukázkový domek v Lidicích

Již 29. března 2017 při zahájení turistické sezony se v Lidicích otevře zrekonstruovaný původní typizovaný rodinný domek v sousedství galerie. Bude tu stálá expozice o výstavbě nových Lidic po válce včetně interiérů, tak jak vypadaly v padesátých a šedesátých letech minulého století, kdy se předávaly lidickým ženám. Lidické domy byly na svou dobu nadstandardní, měly ústřední topení, jeden typ byl bezbariérový, v koupelnách bojlery, obec měla kanalizaci i čističku. Proto se lidické ženy často setkávaly se závistí.

Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. V nových Lidicích stát postavil 150 domů, v návrhu byl i kostel, škola, školka, dům horníků, ale na to už nezbyly peníze.


Památník Lidice
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2012 – Cena Českého výboru ICOM – za stálou expozici „Lidická sbírka“
2009 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní počin roku 2009 – za stálou expozici „Ležáky od vypálení po současnost“
2006 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní výstava roku 2006 – za stálou expozici „A nevinní byli vinni…“
2004 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2004 – za publikaci „Lidice – příběh české vsi“
2003 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2003 – za rehabilitaci Národní kulturní památky – pietního území v Lidicích
Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020
4.6.
5.6.
Okoř se šťávou 2022

Okoř se šťávou 2022

Okoř, Střední Čechy
21.8.
Open Air Festival Okoř 2021

Open Air Festival Okoř 2021

Okoř, Střední Čechy
4.5.
29.8.
Fenomén geocaching

Fenomén geocaching

Kladno, Střední Čechy
4.5.
20.6.
Svět kostiček

Svět kostiček

Kladno, Střední Čechy