Úvod > Co chcete dělat? > Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech
Kultura

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.
Expozice v Horním zámku v Panenských Břežanech vás přenese do období II. světové války. Kromě dobových uniforem (např. uniforma plukovníka Jaroslava Nováka, před válkou velitele pevnosti Hanička) tu objevíte dobové tiskopisy a korespondenci, díky spolupráci s Pankráckým památníkem je zde vystavena také kopie pankrácké gilotiny, s níž se během období okupace popravovalo, a dveře z pankrácké věznice.
 
V další části se nachází třeba vagon smrti nebo samopal Špagin“, pozůstalost po buchenwaldském vězni, kámen z appellplatzu z památníku Flossenbürg, dar památníku Flossenbürg, (jelikož Panenské Břežany byly pobočným koncentračním táborem KT Flossenbürg) či originální pamětní deska z domu na Porchester Gate, kde byl připravován atentát na říšského protektora R. Heydricha. O tomto tématu část expozice pojednává, zejména o událostech vedoucích k atentátu.
 
Kromě historických exponátů, například zbraní uvidíte v moderním multifunkčním sále promítané dokumenty dokument Anthropoid. Pro děti, studenty i další zájemce o historii jsou připraveny interaktivní vzdělávací programy.
 
Kromě expozice přiblíží období druhé světové války veřejnosti různé přednášky, besedy a další akce.


Panenské Břežany – sídlo Franka i Heydricha

Horní zámek v Panenských Břežanech sloužil původně jako rezidence benediktinského kláštera sv. Jiří na Pražském Hradě, byl vybudován na přelomu 17. a 18. století. Na počátku 18. století nechala abatyše svatojiřského kláštera Františka Helena Pieroni da Galiano vystavět poblíž zámku kapli svaté Anny. Návrh kaple svěřila mladému nadanému umělci Janu Blažeji Santinimu-Aichelovi, který zde poprvé užil svou koncepci paprsčité centrály. Po zrušení kláštera vlastnilo zámek od roku 1820 několik majitelů. V roce 1909 získal panství s horním i dolním zámkem v Panenských Břežanech židovský podnikatel v cukrovarnickém průmyslu Ferdinand Bloch-Bauer. Ve 20. letech 20. století si horní zámek koupil Friedrich Gerstel, majitel významné nábytkářské firmy. Krátce po vzniku Protektorátu Čechy a Morava byly oba zámky arizovány a usadili se v nich prominentní nacisté. Horní zámek obýval státní tajemník a později státní ministr pro protektorát Karl Hermann Frank. Naopak dolní zámek užíval zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich s manželkou Linou a dětmi.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021
19.9.
23.10.
Podzimní festival duchovní hudby

Podzimní festival duchovní hudby

Olomouc, Střední Morava a Jeseníky
19.9.
Zažít město jinak v Hradci Králové

Zažít město jinak v Hradci Králové

Hradec Králové, Královéhradecko
18.9.
19.9.
Rudolfovy slavnosti Svoboda nad Úpou

Rudolfovy slavnosti Svoboda nad Úpou

Svoboda nad Úpou, Krkonoše a Podkrkonoší

Aktivity v okolí

Dinosauria Museum Prague

Dinosauria Museum Prague

Tuchoměřice, Střední Čechy
Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov

Staré Město, Střední Morava a Jeseníky
Český Grand Canyon – Velká Amerika

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Karlštejn, Střední Čechy