Úvod > Co chcete dělat? > Pěchotní srub T-S 19 Turov u Červeného Kostelce
Památky

Pěchotní srub T-S 19 Turov u Červeného Kostelce

Chcete-li se vrátit zpět do roku 1938,a připomenout si, tehdejší vypjatou atmosféru v československém pohraničí, navštivte pěchotní srub T-S 19 Turov, nacházející se v zatáčce u silnice Červený Kostelec-Stárkov. Srub rekonstruuje sdružení Klub vojenské historie T-S 19 Turov z.s.

Objekt československého pohraničního opevnění z let 1935-1938, ve kterém se nachází přívětivé moderní muzeum, ve kterém si přijdou a své nejen zájemci o historii, ale také děti. Objekt se nachází na severním svahu Jestřebích hor v lese Maternice, vpravo od silnice Červený Kostelec – Stárkov v prudké levotočivé zatáčce. 

Technický popis:
Betonáž proběhla jako poslední v rámci stavebního podúseku Zbečník, a to ve dnech 12. až 15. května 1938. V levé střelecké místnoti se nacházel protitankový kanón škoda ráže 47mm spřažený s těžkým kulometem vz.37 a kulometné dvojče vz.37. V pravé střelekcé místnosti se nacházelo už jen kulometné dvojče. Komunikaci Stárkov – Červený Kostelec měl tento objekt schránit společně se sousedním objektem T-S 20 Na pláni. Objekt má tři granátové skluzy, tři střílny N pro lehký kulomet vzor 26, dva zvony pro lehký kulomet vzor 26, vlevo se třemi střílnami, vpravo se čtyřmi střílnami. Objekt byl po stavební stránce dokončen. Revizní šachta odpadu byla vybudována vpravo cca 1,5m od ochranného příkopu. Kamenná rovnanina a zához provedeny z 50%. Střešní zásyp byl dokončen a oset trávou. Elektroinstalace, vodoinstalace a vzduchotechnika byly téměř dokončeny. Dva zvony pro lehký kulomet, diesel agregát a čerpadlo nebyly osazeny. Zbraň L1 byla namontována. Osádka objektu byla 29 mužů z I. praporu hraničářského pluku 17, v míru byla polovina osádky ubytována v kasárnách v Červeném Kostelci.

Co u nás uvidíte:
Čeká vás neopakovatelný zážitek z prohlídky jednoho z nejzničenějších objektů II. římské odolnosti v celém Československu. V rámci prohlídky shlédnete pod vedením milého a ochotného průvodce bojové i týlové patro objektu. Na objektu máte jedinečnou možnost shlédnout interiér srubu, v takovém stavu, v jakém by ho nalezli naši předci v roce 1945 po osvobození, včetně unikátních pozůstatků po zkouškách kumulativních náloží či dělostřeleckém postřelování. Průvodce velmi rád zodpoví vaše dotazy i ohledně zbraní a přiblíží vám na oblíbených fotografiích před/po stav objektu 1938-1990 1990-2009 a 2009-2013. V objektu jsou umístěny modely těžkého i lehkého opevnění a lehký kulomet vz.26 a těžký kulomet vz.37, se kterými se můžete vyfotografovat. Po prohlídce interiéru budete provedeni vně objektu a shlédnete vnější prvky objektu jako jsou ústí granátových skluzů, střílny a revizní šachta. Prohlídka a výklad budou podle vašich potřeb přizpůsobeny, proto je vhodná i pro bunkrologické nadšence, ale i pro rodiny s dětmi, mládež, seniory ale i pro ženy.

Objekt je nově otevřen pravidelně, a to každý poslední vínekd v měsíci, od února do listopadu (vyjma října), kdy se na objektu konají i pravidelné pracovní a rekonstrukční akce.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Srub Karolínka v Maršově nad Metují

Srub Karolínka v Maršově nad Metují

Velké Petrovice, Královéhradecko
Autokemp Brodský u Červeného Kostelce

Autokemp Brodský u Červeného Kostelce

Červený Kostelec, Královéhradecko
Tábořiště a autokemp Špinka u Olešnice

Tábořiště a autokemp Špinka u Olešnice

Červený Kostelec, Královéhradecko