Úvod > Co chcete dělat? > Poutní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě
Památky

Poutní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě

Barokní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě, který je významným poutním místem oblasti Moravského krasu, patří k významným architektonickým památkám oblasti. Stavěn byl v letech 1751 – 1754 boskovickým stavitelem Vavřincem Mertou podle projektu italského architekta M. A. Canevalle.

Toto poutní místo i farnost jsou spojeny s milostnou sochou Panny Marie Bolestné, za kterou přicházejí již více než 250 let zástupy poutníků. Ti zde předkládají své prosby a bolesti. Historie mariánského poutního místa a farnosti Sloup je součástí historie samotného městyse Sloup. První písemné doklady o existenci obce jsou z roku 1373 v Zemských deskách moravských. Kostel postavil v letech 1751-1754 architekt I. M. Canevale na objednávku hraběnky Karolíny z Roggendorfu.

Chrámová loď ve tvaru želvy symbolizuje ochranu Panny Marie. Nad hlavním portálem vchodu je latinsky psaný nápis: "Stalo se tak skrze Hospodina, tento div se udál před našimi zraky", dále letopočet stavby a erb Karoliny z Roggendorfu. Věže zdobí ve výklencích umístěné kamenné sochy sv. Magdaleny, sv. Marty, sv. Cyrila a sv. Metoděje, jejichž autorem je brněnský sochař Ondřej Bleiberg. Ve věžích jsou zabudovány věžní hodiny a celkem čtyři zvony.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí