Úvod > Co chcete dělat? > Pozůstatek sochy T. G. Masaryka v Rudce u Kunštátu
Památky

Pozůstatek sochy T. G. Masaryka v Rudce u Kunštátu

Dominantou areálu Jeskyně blanických rytířů v Rudce u Kunštátu bývala čtrnáctimetrová socha T. G. Masaryka. Obří sochu z pískovce vytesal pomocí hasičské sekerky a zahradnických nůžek samouk Stanislav Rolínek z nedalekého Bořitova. Dochovaly se z ní bohužel pouze boty na podstavci.
Kunštát je malé městečko na počátku Českomoravské vrchoviny. Známým cílem turistů je zde areál Jeskyně blanických rytířů s Burionovou rozhlednou
 
Na tomto místě stála také socha prezidenta T. G. Masaryka, kterou za čtyři měsíce do pískovce vytesal Stanislav Rolínek a to pouze pomocí hasičské sekerky a zahradnických nůžek z nedalekého Bořitova. Tvořil zpaměti, prezidenta nikdy neviděl. Na lešení měl připíchnutou známku s jeho portrétem, podle níž vytvořil velmi realistické dílo.
 
Socha měřila na výšku 14 metrů a zobrazovala prvního československého prezidenta stojícího v dlouhém kabátě s rukama sepjatýma v klíně, kterak svírá klobouk. Za nacistické okupace se snažil místní starosta Burian monument zachránit. Vlastenci sochu obezdili, hlavu schovali pod napodobeninu chatky. Úřady ale nařídily dílo zničit, stalo se tak v roce 1942. Místní lidé se snažili dílo zachránit tak, že je rozřezali na kousky a fragmenty uchovávali. Ovšam ani to nestačilo, po heydrichiádě přišlo udání a všechny kousky sochy musely být zničeny.
 
Dnes jsou k vidění jen boty, které válku přečkaly pod vrstvou písku.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí