Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Polom na Chrudimsku
Příroda

Přírodní rezervace Polom na Chrudimsku

Přírodní památka Polom nedaleko Horního Bradla na Chrudimsku se rozkládá na více než 18 hektarech a leží v nadmořské výšce téměř 625 metrů. Skládá se ze dvou navzájem oddělených částí – Malý a Velký Polom, někdy též nazývanými Prales.
Přídoní památkou byla vyhlášena v roce 1933, území bylo rozšířeno v roce 1955. Vegetaci tvoří pralesovité porosty květnatých a kyselých bučin, s dominantním smrkem ztepilým, bukem lesním a javorem klenem, dále jedle bělokorá, která kdysi patřila mezi hlavní dřeviny. V podrostu květnatých bučin lze zaznamenat např. kyčelnici devítilistou, kyčelnici cibulkonosnou či řeřišnici trojlistou. V druhově chudších kyselých bučinách objevíme biku hajní, ostřici lesní, svízel vonný nebo brusnici borůvku. Ve stromovém patře dominují olše lepkavá a jasan ztepilý. Potok Polomka doprovázejí lužní olšiny s mokrýšem vstřícnolistým.

Prales Polom je výjimečný druhovou bohatostí hub. Bylo zde zjištěno více než 400 druhů hub. Z ochranářsky významných druhů jde např. o mozkovku rosolovitou nebo korálovec jedlový.

Z živočichů je především významné společenstvo bezobratlých. Bylo zde zjištěno 147 druhů brouků. Lokalita se tak řadí mezi entomologicky nejvýznamnější rezervace východních Čech.

Ptačí společenstvo je zastoupeno typicky lesními druhy jako budníčkem lesním, datlem černým, holubem doupňákem a dalšími. V truchnivějícím dřevě zde žije žížala podhorská, jejíž tělní tekutiny a sliz jsou za určitých podmínek, při styku s některými organickými látkami nebo při podráždění, schopny slabě světélkovat.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
2.10.
3.10.
Víkend architektury v Hlinsku

Víkend architektury v Hlinsku

Hlinsko, Východní Čechy
4.11.
Anna K.

Anna K.

Chotěboř, Vysočina
8.12.
2.1.
Betlém vánoční

Betlém vánoční

Hlinsko, Východní Čechy
2.10.
Bramborová sobota – zrušeno

Bramborová sobota – zrušeno

Hlinsko, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Hamerská krčma

Hamerská krčma

Hlinsko, Východní Čechy
Penzion U Bambuchů

Penzion U Bambuchů

Libice nad Doubravou, Vysočina
Hotel Šustr v Nasavrkách

Hotel Šustr v Nasavrkách

Nasavrky, Východní Čechy