Úvod > Co chcete dělat? > Prohlídkové trasy městem Ostrov

Prohlídkové trasy městem Ostrov

Zážitky
Ostrov nabízí atraktivní prohlídky pro všechny milovníky zajímavé historie v netradičním hávu. Skupinka nadšenců pro vás připravila šest procházkových okruhů, kterými vás provedou profesionální vypravěči.

Nenechte si ujít atraktivní prohlídky města Ostrova - čekají vás mnohá překvapení, světové unikáty, historické pikantérie, to vše podané v netradičním hávu. Navštívit můžete krásné exteriéry i interiéry, například luxusní "rekreační" vilu dávného velmože, klášterní areál se všemi kaplemi, jedinečné interiéry tradicionalistického kulturního domu a nejen to. Budete se divit, budete se smát a bude vás mrazit z událostí, kterými prošlo toto malé periferní území v kontextu světových dějin, do kterých zdejší lidé vtiskli neopomenutelnou stopu.

V rámci šesti prohlídkových okruhů, jako strojem času, projdete zajímavostmi území a zdejších obyvatel za poslední 3000 let. Poznáte peripetie denního života v době blahobytu i nouze prostých lidí v kontrastu života jedněch z nejbohatších lidí ve střední Evropě. Poznáte fascinující historii Ostrovského zámeckého parku, který byl právem nazýván 8. divem světa, seznámíte se s jeho podobami za 800 let vývoje. Seznámíte se s osudy, životem a kratochvílemi šlechtických rodů, které daly jméno dolaru, přeskupily mocenské síly v Evropě, vyhnali Turecké nájezdníky z Evropy a byly pravými velmoži své doby.

Mimo jiné vás udiví jedna z nejstarších koupelen a toalet v Evropě nebo kamení kolosi rozkročení přes řeku. Neuvěřitelná výzdoba zámeckého parku, která inspirovala i velikány jako J. S. Bacha a přitahovala všechny významné vládce a šlechtice své doby. Zamrazí vás u prvního koncentračního tábora v Čechách. Udiví vás světově unikátní zahradní město ve stylu Sorela, postavené ve stylu francouzské zahrady, které celé vyrostlo za pouhých 10 let za neuvěřitelných ekonomicko-politických okolností v 50. letech 20. století v souvislosti s těžbou uranu a komunistických lágrů.

Prohlídky jsou vhodné i pro rodiny s velmi malými dětmi (děti do 10 let mají vstup s rodiči zdarma). Termíny a časy prohlídek, možnost objednání a další informace najdete na webových stránkách provozovatele.

Přehled nabízených okruhů:

  • Okruh I. – Unikátní park nazývaný 8. div světa: seznámíte se s fascinují historií parku, jednou ze 4 nejstarších koupelen v Evropě a dozvíte se o zdejší šlechtě a jejich osudech a kratochvílích, včetně rodu, který dal vzniknout dolaru.
  • Okruh II. – Život prostých lidí ve středověkém městě: pikantérie, stotlování, hygiena, obchodování, práce, zábava, dny válečné i dny míru.
  • Okruh III. – Unikátní zahradní město: poznáte příběh světově unikátního zdobného zahradního města, které je celé vystavěno jako jedna velká francouzská zahrada pro 25 000 obyvatel. Navštívíte také Dům kultury, perlu stylu "Sorela".
  • Okruh IV. - Život pradědů: kombinovaný okruh, kde navštívíte minimálně 2 interiérové okruhy, "Letohrádek a interiéry Klášterního areálu s řadou krásných kaplí, dům v němž byla jedna ze 4 nejstarších koupelen v Evropě, park nazývaný 8. divem světa, poznáte život prostých lidí v kulisách středověkého města a mnohé jiné.
  • Okruh V. - 20. století: kombinovaný okruh, kde v reálných kulisách poznáte dopady I. světové války na zdejší obyvatelstvo, poznáte život sudetských němců za 1. republiky, poznáte I. koncentrační tábor v ČR, dozvíte se jak to bylo s odsunem němců. Poznáte příběh unikátního zdobného zahradního města, a navštívíte Dům kultury ve stylu "Sorela".
  • Okruh VI. - Ostrov: kombinovaný velký okruh spojující všechny okruhy v jeden celek – čeká vás cca 4,5 hodinová procházka s různými místy k odpočinku, kde nestačíte žasnout jakými zvraty toto území prošlo.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Koliba U Medvěda v Horní Blatné

Koliba U Medvěda v Horní Blatné

Horní Blatná, Západočeské lázně
Gurmánské dny v Atmosféře

Gurmánské dny v Atmosféře

Loket, Západočeské lázně