Úvod > Co chcete dělat? > Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Kultura
Litomyšl je spojená s osudy mnoha významných osobností z řad spisovatelů, malířů či hudebníků. Také tuto historii představuje místní Regionální muzeum, které seznamuje návštěvníky dále s vlastivědnými zajímavostmi z města a jeho okolí.

Regionální muzeum v Litomyšli prošlo náročnou rekonstrukcí a návštěvníkům je otevřené od července 2014. Nová stálá expozice "Litomyšl – město kultury a vzdělanosti" představuje bohaté dějiny města od jeho počátků až do současnosti. Naleznete zde řadu unikátních předmětů, zajímavostí, kuriozit i doprovodných programů. Expozice zaujme každého, od kulturních turistů po rodiny s dětmi. Expozice je tematicky členěna na devět částí.

V suterénním ochranném objektu jsou prezentovány unikátní pozůstatky archeologicky odkryté cesty, hradby, brány a měšťanského domu ze 14.–17. století. V navazující expozici je prostřednictvím modelů a dokumentárního filmu představen pozoruhodný stavební vývoj zámeckého návrší v Litomyšli – od kláštera přes biskupství, hrad s novým městem, zámeckým areálem a areálem původních piaristických budov až po současnost.

V dalších částech muzea najdete několik kabinetů týkajících se rozsáhlé historie města:

  • Kabinet starších dějin (o dějinách Litomyšle a okolí od pravěku do revoluce v roce 1848), kde nechybí např. bohatě zdobený katovský meč z roku 1620, kterým byli sťati dva ze čtyř vůdců selského povstání v roce 1680.
  • Kabinet přírodovědný a technický přibližuje bohaté tiskařské dějiny Litomyšle a zdejší významné přírodovědce. Je zde nejstarší fotoaparát v České republice nebo Křižíkova oblouková lampa.
  • Kabinet zeměpisný se věnuje mapám, atlasům a dobovým poznatkům o světě. Hlavní dominantou je Müllerova mapa Čech z roku 1722 široká tři a vysoká dva a půl metru.
  • Kabinet etnografický je zaměřen na litomyšlský venkov a lidové umění. Za pozornost stojí pestré podmalby, zdobnost lidových krojů i křehkost výrobků z vysočinských skláren. Nedílnou součástí kabinetu je převlékárna s replikami oblečení z 19. století.
  • Kabinet moderních dějin zachycuje události a život města od poloviny 19. století do nedávné minulosti. Uvidíte zde uniformu litomyšlských ostrostřelců, jedno z nejstarších dochovaných českých jízdních kol anebo silniční závodní motocykl ESO 500 z roku 1950, na kterých jezdili závodníci při Cenách města Litomyšle.
  • Nechybí ani kabinet kuriozit, který představuje zajímavé (i svérázné) osobnosti, litomyšlské sběratele, americkou Litomysl a celou řadu kuriozit – nejčastěji pocházejících ze sbírek Quidona Šimka. Mezi největší pamětihodnosti patří granátový náramek Boženy Němcové, který v době své největší nouze prodala tato slavná spisovatelka manželce lékaře Františka Rybičky z České Třebové.
  • Dále zde naleznete ještě malované střelecké terče a lapidárium - náhledový depozitář se stovkami architektonických článků ze staveb v Litomyšli datovaných od 13. do 20. století.

Litomyšlské muzeum bylo založeno v roce 1891 a umístěno v prostorách zrušené městské reálky. V roce 1926 se přestěhovalo do rozlehlé barokní budovy bývalého piaristického gymnázia postavené v letech 1714 -1718. V této budově sídlí muzeum doposud, nachází se zde stálá expozice a prostory pro krátkodobé výstavy. Od 90. let 20. století muzeu provozuje také Rodný byt Bedřicha Smetany.

Regionální muzeum v Litomyšli
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2014 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2014 – za projekt „Revitalizace historické budovy Regionálního muzea v Litomyšli“

Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
18.1.
19.1.
5. Svatební veletrh Litomyšl

5. Svatební veletrh Litomyšl

Litomyšl, Východní Čechy
11.6.
6.7.
Smetanova Litomyšl 2020

Smetanova Litomyšl 2020

Litomyšl, Východní Čechy
23.5.
24.5.
Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové 2020

Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové 2020

Litomyšl, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí