!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích
Památky

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

V rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích naleznete expozici, která připomíná tuto významnou osobnost - účastníka atentátu na Reinharda Heydricha. Prohlédnete si zde jeho osobní předměty včetně vojenské výzbroje a dopisů.
Rodný dům Jana Kubiše se nachází v horní polovině obce Dolní Vilémovice, vedle hlavní silnice ve směru na Vladislav. Objekt si zachoval v podstatných rysech podobu z předválečného období. Jan Kubiš se zde narodil a strávil své dětství. Právě z tohoto domu v období heydrichiády odvezlo gestapo rodinu Kubišovy sestry.

Expozice obsahuje desítky předmětů včetně věcí, které stavbaři našli při rekonstrukci Kubišova rodného stavení pod schody na půdu. Kromě drobností, jako je například nůž, zouvák či háček na klíče si zde prohlédnete také Kubišovy dopisy, vysvědčení, domovský list či fotografie jeho přátel. Mezi historické skvosty patří dochované kusy Kubišova stejnokroje a vojenské výzbroje - kus padáku výložky, knoflíky z uniformy, odznak z čepice, bodák na zbraň nebo nábojnice.

Jan Kubiš se v Dolních Vilémovicích narodil 24. června 1913. Za druhé světové války se stal v Británii členem skupiny Anthropoid, která byla připravována na vysazení v protektorátu. V roce 1942 Jan Kubiš spolu s Jozefem Gabčíkem úspěšně zaútočil v Praze na třetího muže nacistické říše Heydricha. Po atentátu na Heydricha se s dalšími atentátníky ukryl v kryptě kostela v Resslově ulici v Praze. Po útoku oddílů SS a gestapa byl 18. června 1942 zabit.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 14. 8. 2020